Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... acces la documentele asociatiei
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

acces la documentele asociatiei

Buna ziua.
Chiriasii si/sau rudele proprietarilor, au dreptul de a vedea orice document al asociatiei?
Multumesc.
Buna ziua,
In legislatie e scris Proprietarii... Banuiesc ca pe poate si cum spuneti dvs. dav au nevoie de o imputernicire semnata de proprietar.
Legea 196/2018
ART. 28
(1) Proprietarii din condominiu au dreptul sa fie informati in legatura cu toate
aspectele ce privesc activitatea asociatiei, sa solicite in scris si sa primeasca copii
dupa orice document al acesteia. Proprietarii care solicita copii dupa documentele
asociatiei de proprietari vor suporta costul de multiplicare a acestora.
Da, legea conferă dreptul proprietarilor dar daca ar fi vorba de chestiuni care privesc cotele de întreținere, cel care le plătește ar trebui să aibă drept de acces si informare.
Chiar dacă proprietarul este cel dat în judecată în cazul neplatii intretinerii cel care este de fapt obligat la întreținere are dreptul de a cunoaște motivele.
Legea a garantat asociației dreptul de a obține întreținerea de la proprietar pentru a nu rămâne fără bani si nu pentru a da naștere la abuz si arbitrariu asociațiilor de proprietari.
O persoană fără drepturi poate fi ușor abuzata.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ce sa inteleaga autorul topicului din raspunsul dvs. stimate domn avocat?
Dom'le sa te doara capul, nu altceva - ...Da, legea conferă dreptul proprietarilor dar daca ar fi vorba de chestiuni care privesc cotele de întreținere, cel care le plătește ar trebui să aibă drept de acces si informare.
Uitati ce scrie un justitiabil obisnuit:
In legislatie e scris Proprietarii... Banuiesc ca pe poate si cum spuneti dvs. dav au nevoie de o imputernicire semnata de proprietar.

Mai departe vine si posteaza prev. legala. Felicitari @Ionut.ion!
Legiuitorul a prevazut fara exceptie sau derogari ca proprietarii au dreptul sa solicite presedintelui de asociatie documentele asociatiei de proprietari

Adam Grecu a scris:

Ce sa inteleaga autorul topicului din raspunsul dvs. stimate domn avocat?
Dom'le sa te doara capul, nu altceva - ...Da, legea conferă dreptul proprietarilor dar daca ar fi vorba de chestiuni care privesc cotele de întreținere, cel care le plătește ar trebui să aibă drept de acces si informare.
Uitati ce scrie un justitiabil obisnuit:
In legislatie e scris Proprietarii... Banuiesc ca pe poate si cum spuneti dvs. dav au nevoie de o imputernicire semnata de proprietar.

Mai departe vine si posteaza prev. legala. Felicitari @Ionut.ion!

Eu nu consider ca se impune o imputernicire scrisa din partea proprietarului daca este vorba de acte care incalca drepturile chiriasului deoarece acesta este cel care trebuie sa achite intretinerea si nu proprietarul.A considera altfel, ar inseamna ca, locatarul nu are dreptul de a obtine acte si informatii si, de asemenea, nu ar avea nici dreptul de a cunoaste de ce este incarcat la cotele de intretinere.

Sa luam si ipoteza in care proprietarul nu are timp sa dea imputernicirea, nu poate timp indelungat din cauze de boala, etc. sau nu doreste din varii motive.Ce s-ar intampla in acest caz?Asociatiile de proprietari ar avea dreptul de a stabili niste cote aiurea si acest drept sa ii fie conferit de lege?Nicidecum.
In instanta acest lucru se poate lamuri daca asociatia nu intelege.

Dvs. luati legea asa cum este scrisa dar cel care are un drept incalcat are dreptul la restabilirea situatiei legale pentru motivul ca legea nu da dreptul la arbitrar prin insasi prevederile ei si nici scopul legii nu se poate sustine ca este acela de a incuraja abuzurile.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat