avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... acces la documentele asociatiei
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

acces la documentele asociatiei

Buna ziua.
Chiriasii si/sau rudele proprietarilor, au dreptul de a vedea orice document al asociatiei?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Adam Grecu , utilizator 13:52, 27 Februarie 2019
Buna ziua,
In legislatie e scris Proprietarii... Banuiesc ca pe poate si cum spuneti dvs. dav au nevoie de o imputernicire semnata de proprietar.
Legea 196/2018
ART. 28
(1) Proprietarii din condominiu au dreptul sa fie informati in legatura cu toate
aspectele ce privesc activitatea asociatiei, sa solicite in scris si sa primeasca copii
dupa orice document al acesteia. Proprietarii care solicita copii dupa documentele
asociatiei de proprietari vor suporta costul de multiplicare a acestora.
...
Da, legea conferă dreptul proprietarilor dar daca ar fi vorba de chestiuni care privesc cotele de întreținere, cel care le plătește ar trebui să aibă drept de acces si informare.
Chiar dacă proprietarul este cel dat în judecată în cazul neplatii intretinerii cel care este de fapt obligat la întreținere are dreptul de a cunoaște motivele.
Legea a garantat asociației dreptul de a obține întreținerea de la proprietar pentru a nu rămâne fără bani si nu pentru a da naștere la abuz si arbitrariu asociațiilor de proprietari.
O persoană fără drepturi poate fi ușor abuzata.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
Ultima modificare: Luni, 25 Februarie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce sa inteleaga autorul topicului din raspunsul dvs. stimate domn avocat?
Dom'le sa te doara capul, nu altceva - ...Da, legea conferă dreptul proprietarilor dar daca ar fi vorba de chestiuni care privesc cotele de întreținere, cel care le plătește ar trebui să aibă drept de acces si informare.
Uitati ce scrie un justitiabil obisnuit:
In legislatie e scris Proprietarii... Banuiesc ca pe poate si cum spuneti dvs. dav au nevoie de o imputernicire semnata de proprietar.

Mai departe vine si posteaza prev. legala. Felicitari @Ionut.ion!
Legiuitorul a prevazut fara exceptie sau derogari ca proprietarii au dreptul sa solicite presedintelui de asociatie documentele asociatiei de proprietari

Adam Grecu a scris:

Ce sa inteleaga autorul topicului din raspunsul dvs. stimate domn avocat?
Dom'le sa te doara capul, nu altceva - ...Da, legea conferă dreptul proprietarilor dar daca ar fi vorba de chestiuni care privesc cotele de întreținere, cel care le plătește ar trebui să aibă drept de acces si informare.
Uitati ce scrie un justitiabil obisnuit:
In legislatie e scris Proprietarii... Banuiesc ca pe poate si cum spuneti dvs. dav au nevoie de o imputernicire semnata de proprietar.

Mai departe vine si posteaza prev. legala. Felicitari @Ionut.ion!


Eu nu consider ca se impune o imputernicire scrisa din partea proprietarului daca este vorba de acte care incalca drepturile chiriasului deoarece acesta este cel care trebuie sa achite intretinerea si nu proprietarul.A considera altfel, ar inseamna ca, locatarul nu are dreptul de a obtine acte si informatii si, de asemenea, nu ar avea nici dreptul de a cunoaste de ce este incarcat la cotele de intretinere.

Sa luam si ipoteza in care proprietarul nu are timp sa dea imputernicirea, nu poate timp indelungat din cauze de boala, etc. sau nu doreste din varii motive.Ce s-ar intampla in acest caz?Asociatiile de proprietari ar avea dreptul de a stabili niste cote aiurea si acest drept sa ii fie conferit de lege?Nicidecum.
In instanta acest lucru se poate lamuri daca asociatia nu intelege.

Dvs. luati legea asa cum este scrisa dar cel care are un drept incalcat are dreptul la restabilirea situatiei legale pentru motivul ca legea nu da dreptul la arbitrar prin insasi prevederile ei si nici scopul legii nu se poate sustine ca este acela de a incuraja abuzurile.

Ultima modificare: Luni, 25 Februarie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Cine plateste datoriile la intretinere ale uzufructantilor? pisicul negru pisicul negru Am cumparat un apartament cu clauza de uzufruct viager pentru fostii proprietari.La listele de intretinere figureaza numele meu , avand in vedere ca eu ... (vezi toată discuția)
Drepturile chiriasului laurasimona laurasimona Buna ziua, As dori sa stiu care sunt drepturile persoanei care inchiriaza un apartament si ce lege reglementeaza aceste drepturi. Atata timp cat am ... (vezi toată discuția)
Copie după contractul de închiriere la asociație bacau73 bacau73 Vă rog frumos să-mi spuneți dacă e obligatoriu să trimit o copie a contractului de închiriere înregistrat la ANAF , Asociației de Proprietari sau e ... (vezi toată discuția)