Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plingere penala inpotriva consilierului juridic
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Plingere penala inpotriva consilierului juridic

Buna ziua.Mam judecat cu un fost angajator pentru grupa de munca unde am pierdut la fond cit si la apel din cauza consilierului juridic al fostului angajator care a mintit.Am depus la parchet printrun avocatplingere penala inpotriva consilierului juridic.Au fost audiati martori care au scos in evidenta minciunile consilierului juridic dar cu toate acestea politistul care cer ceteaza cazul mi-aspus ca nu se pot lua masuri inpotriva consilierului juridic deoarece judecatorul a dat o hotarire in baza celor spuse de consilier.Va rog spunetimi ce pot face in aceasta situatie mai ales in cazul in care primesc Nup de la parchet.Va multumesc anticipat.Mentionez caci am avut expertiza juridica in favoarea mea 100%.In concluziile raportului juridic expertul a spus:: Reclamantul si-a desfasurat activitatea permanent (100%)din tinpul efectiv lucrat in prezenta materialului radioactiv(minereu de uraniu) deci zona a-l-ade radiatii grupa a-l-ade munca dar minciunile consilierului la determinat pe judecator sa nu ia in considerare raportul de expertiza.Inca o data va multumesc.
Traianut, utilizator
Daca ar fi depus acte false era o discuție și probabil o infracțiune daca a făcut simple afirmații nu va răspunde penal.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Vorbiti cu avocatul dvs.
Nici eu nu vad cum sa raspunda consilierul juridic intr-un astfel de caz.
El trebuia sa apere partea adversă iar dvs. puteati sa va angajați avocat daca vroiati să îl întoarcă pe toate părțile si sa va castige cazul daca aveati dreptate.
În justiție nu castiga neapărat cel care are dreptate ci cel care se apără mai bine si de aceea exista avocații.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc,dar marturia minciunoasa nu se pedepseste?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Vorbiti cu avocatul dvs.
Nici eu nu vad cum sa raspunda consilierul juridic intr-un astfel de caz.
El trebuia sa apere partea adversă iar dvs. puteati sa va angajați avocat daca vroiati să îl întoarcă pe toate părțile si sa va castige cazul daca aveati dreptate.
În justiție nu castiga neapărat cel care are dreptate ci cel care se apără mai bine si de aceea exista avocații.

Mărturia mincinoasă se pedepsește dar consilierul nu a fost audiat în calitate de martor.
Eu cel puțin așa am inteles.
In momentul in care se pierde un proces justitiabili au această tendință de a căuta țapi ispășitori.Stati liniștit orice ar fi spus consilierul judecătorul cauzei nu ar fi luat în seamă daca nu existau probe în sensul celor spuse.Mergeti cu actele la un av analizați motivele care au făcut judecătorul sa pronunte hotărârea respectiva si daca mai exista vreo cale de de atac.Cu plângerile penale nu rezolvați nimic (pierdeți timp,nervi etc),ce credeti dvs ca societatea recunostea pretențiile dvs.