Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... decedat in urma unui accident rutier
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

decedat in urma unui accident rutier

in urma unui accident rutier a decedat nepotul meu de 22 de ani. era ca pasager. datimi Va rog un sfat : care sint pasii mei pentru a avea o despagubire de la compania de asigurare, ori care sint eventualele posibilitati.
tin sa mentionez ca represint interesele parintilor baiatului decedat.
Nepotul dumneavoastra avea incheiata o asigurare de viata sau va ganditi la eventuale despagubiri pe RCA ?
nepotul meu era ca pasager si deci nu avea asigurare rca
Mergeti pe 2 planuri:
1. Va duceti la asiguratorul RCA si formulati in numele parintilor o cerere privind pretentiile acestora: daune materiale (care pot fi cuantificate patrimonial) si daune morale (pretul durerii suferite de pierderea copilului pe care urmeaza sa il stabiliti dvs. la o suma care partial vine sa "acopere" aceasta pierdere).
La daune materiale ar intra: cheltuielile de inmormantare plus parastasele de dupa, eventual alte cheltuieli legate de transportul cadavrului, amenajarea mormantului ... care trebuie dovedite cu documente. In cazul in care copilul contribuia cu o suma lunara si isi ajuta parintii se poate adauga si aceasta suma.
Deci luati legatura cu asiguratorul, faceti rost de documentele cerute de acesta (cerificat medico-legal, certificat de deces samd), iar asiguratorul este obligat in 20 de zile sa va faca o oferta serioasa de despagubire. Daca nu veti fi de acord aveti urmatoarea posibilitate:
2. Parintii se constituie parte civila in dosarul penal cu pretentiile materiale si morale prezentate la punctul 1 solicitand introducerea asiguratorului in dosar si obligarea la plata daunelor a acestuia.
E de dorit sa cautati un avocat cu experienta in aceasta aria.

Numai bine!
Alexandru Stratopol, Consilier juridic
In sprijinul demersurilor pe care le veti face (urmati sfaturile d-lui Strati) aveti prevederile din Ord.CSA nr.20/2008:
Art. 26. - (1) Asiguratorul RCA are obligatia de a despagubi partea prejudiciata
pentru prejudiciile suferite in urma accidentului produs prin intermediul
vehiculului asigurat, potrivit pretentiilor formulate in cererea de despagubire,
dovedite prin orice mijloc de proba. Fara a se depasi limitele de despagubire
prevazute in contractul de asigurare RCA, in conditiile in care evenimentul
asigurat s-a produs in perioada de valabilitate a politei de asigurare RCA, se
acorda despagubiri, in forma baneasca, pentru:
a) vatamari corporale sau deces, inclusiv pentru prejudicii fara caracter
patrimonial;(daune morale)
....
d) cheltuieli de judecata efectuate de catre persoana prejudiciata.