Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... PARTAJ IMOBIL
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

PARTAJ IMOBIL

Buna ziua va rog ajutati-ma cu un sfat,detin un imobil in care mama are dreptul de a locui intr-o camera,specific nu mama mi-a vandut imobilul si bunicii,doresc sa stiu daca pot cere in instanta partajarea imobilului,adica instanta sa specifice clar in care camera are dreptul sa locuiasca ,deoarece ea dupa bunul plac ocupa tot imobilul ,este posibil accest lucru? se poate numii accel drept de a locui pe care si la rezervat singura,un drept de abitatie? daca eu am cumparat accest imobil,si am acceptat accea clauza inseamna ca bunul este comun?multumesc pentru orice sfat ,sugestie,momentan nu imi permit serviciile unui avocat,de accea intreb aici ,inca odata mii de ultumiri pt sfaturi,sugestii
Partajarea, daca se poate partaja. Da, se poate cere sa se specifice care este camera atribuita prin actul respectiv. Ar trebui citit si actul. Probabil exprimarea este lacunara, cum se mai intampla, respectiv "are un drept de abitatie intr-o camera", fara sa specifice camera. cam asa se faceau actele ...
Bunul nu este comun, bunul imobil este al dvs., insa este afectat de acest dezmembramant al dreptului de proprietate (sau trebuie vazut actul pentru a intelege exact despre ce este vorba) in favoarea mamei.
trandafir2, moderator