avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine plateste chitanta liberatoare?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine plateste chitanta liberatoare?

Nu stiu cine plateste eliberarea chitantei, creditorul sau debitorul? As dori sa-mi interpreteze cineva Art. 1500 din Codul civil.
Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 26 Februarie 2019
veromada, utilizator
Cel mai recent răspuns: veromada , utilizator 20:32, 27 Februarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
(2) Cheltuielile întocmirii chitanţei sunt în sarcina debitorului, în lipsă de stipulaţie contrară.
Ce e de interpretat ca e destul de clar ? Debitorul, daca nu va intelegeti altfel.
Multumesc mult!
Cu respect!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am cumpărat două cărți pentru admitere de la o facultate dar n-am primit dovada plății prețului. sunt reguli care prevăd că nu se eliberează bon fiscal pentru așa ceva? madalinaaat madalinaaat Buna dimineata! Ieri am cumparat de la secretariatul unei facultati din oras 2 carti pt admitere, necesare unui prieten care nu a avut posibilitatea de a se ... (vezi toată discuția)
Asociatie de proprietari catavencu catavencu As dori sa fiu informat referitor la cadru legal care se aplica in cazul in care o asociatie de proprietari nu are un cont in care membri por vira sumele ... (vezi toată discuția)
Cine plateste impozitul catre stat la vanzare apartament zefirzefir zefirzefir Va rog sa mi spuneti,la vanzarea apartamentului,cine plateste impozitul catre stat si taxele notariale, eu vanzatorul?Sau doar cumparatorul plateste tot?. ... (vezi toată discuția)