Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine plateste chitanta liberatoare?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine plateste chitanta liberatoare?

Nu stiu cine plateste eliberarea chitantei, creditorul sau debitorul? As dori sa-mi interpreteze cineva Art. 1500 din Codul civil.
Multumesc!
veromada, utilizator
(2) Cheltuielile întocmirii chitanţei sunt în sarcina debitorului, în lipsă de stipulaţie contrară.
Ce e de interpretat ca e destul de clar ? Debitorul, daca nu va intelegeti altfel.
Multumesc mult!
Cu respect!