Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... obtinerea unor sume de la o societate intrata in ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

obtinerea unor sume de la o societate intrata in faliment

Buna ziua, intrebarea mea este cum se poate obtine contravaloarea unor facturi reprezentand prestarea unor servicii la o firma care s-a declarat falimentara? Se mai poate face ceva pentru recuperarea acestor bani? Va multumesc.
Se poate, daca, in cadrul procedurii falimentului, va inscrieti in lista creditorilor, iar masa credala este indestulatoare.
Chiar daca facturile sunt emise inainte de data falimentarii firmei respective? Va multumesc.
Bineinteles ca si in acest caz, daca in cadrul procedurii falimentului, facturile ce dovedesc debitele datorate catre dvs. vor fi depuse la dosar, pt. ca instanta sa le declare executorii.
Legea falimentului si reorganizarii judiciare (nr.64/1995 republicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1066 din 17/11/2004), prevede:
"Art. 33. - (1) Cererea debitorului va trebui să fie însoţită de următoarele acte:
............................................................................................................................
c) o listă a numelor şi a adreselor creditorilor, oricum ar fi creanţele acestora: certe sau sub condiţie, lichide sau nelichide, scadente sau nescadente, necontestate sau contestate, arătându-se suma, cauza şi drepturile de preferinţă;"