Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Statut nou Asociație de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Statut nou Asociație de proprietari

Dacă Asociația de Prop. are statut încă de la înființare, din anul 2003,mai trebuie sa facă încă unul?
Pe bune?
In 2003 era in vigoare L 230 din 2007 si Hg 1588 tot din 2007 ??!!!!!!!!
Adica astea erau deja functionale iar L 114/1996 fusese abrogate deja??
Legea 114/1996, nu a fost abrogata, insa alta este chestiunea.
Conform Statutului din 2003 intocmit la as. prop. a autorul topicului,, daca cei care l-au intocmit erau baieti destepti, putea sa nu faca referire la L230 sau la alta Lege. Puteau sa scrie ca; prezentul statut respecta legislatia actuala si ce-a viitoare..., adica pana in anul 4500!
Acum, depinde cum doriti. Puteti modifica statutul vechi prin adaugarea noilor prevederi - insa ce se poate intampla daca peste 1-2 ani se va schimba din nou legislatia, iar modificati statutul? Intreb si eu pentru ca, practic, multe asociatii se afla in situatia aceasta.
Asteptam solutii de la organele in drept, judecatorii, primarii, etc.
Mult succes!
Corect domnule Adam Grecu. Eu am facut trimitere la L. 114/1996 in aceiasi logica in care in 2003 aplicam o lege din 2007. In aces caz ...114/1996 ar fi trebui sa fie abrogata. Pai nu?
In alta ordine de idei, de 1 Martie sa uram toate cele bune doamnelor si domnisoarelor ( "actuale si viitoare" )
De fapt L 114/1996 are alt obiect de activitate, este vorba de locuinte in general. Sa o lasam in pace... Pe de alta parte:
In alta ordine de idei, de 1 Martie sa uram toate cele bune doamnelor si domnisoarelor ( "actuale si viitoare" )

Sunt de acord in totalitate, noi uitasem.
Ce inseamna sa ai un batran prin preajma ! Stati ca mai vin si altele - iata maine una, pe 8 alta, iar pe 9 martie - cele 44 de pahare (avem interzis la tastatura, putem doar sa vizualizam mesajele).
Nu am zis nimic de 4 martie - ati observat!
Regulamentul cadru si statutul cadru au aparut ca urmare a prevederilor art 108 alin (2) L196/2018.
Adoptarea regulamentului e impusa de art 107 lit a) al aceleiasi legi.
Nu exista vreo dispozitie in L 196/2018 cu privire la schimbarea statutului existent numai de dragul compatibilitatii cu noul statut cadru. Daca ar fi fost sa fie, cel mai probabil s-ar fi regasit tot in art 107.

Parerile unora cum ca, daca s-a abrogat legea 230/2007, nici vechiul statul nu mai e valabil, sunt ineptii. Asta ar insemna ca niciun act facut in baza legii vechi sa nu mai fie valabil, implicit toate asociatiile de proprietari sa nu mai fie legale (ar fi desfiintate prin abrogarea vechii legi).

eugarizan a scris:

Din ce am inteles eu , acesta trebuie adaptat la noua lege 196/2018 si ce am citit pe fuga , a aparut Ordinul MDRAP nr. 1058 /2019 privind aprobarea continutului cadru al statutului asociatiei de proprietari si al regulamentului condominiului - document ce stabileste modelul de regulament de bloc .
Poate cineva este mai in tema .