Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Demisie președinte asociatie de proprietari - Buna ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Demisie președinte asociatie de proprietari - Buna ziua! Cum pot proceda deoarece vreau sa renunț la funcția ...

Buna ziua!
Cum pot proceda deoarece vreau sa renunț la funcția de președinte al unei asociații de proprietari?
Menționez ca nu am inlocuitor în momentul de fata.
Mulțumesc!
Citez din legea asoc propr: Preşedintele unei asociaţii de proprietari îşi poate da demisia în faţa adunării generale a proprietarilor sau o prezintă, în scris, în faţa comitetului executiv.
Pentru a asigura buna desfasurare a activitatii asociatiei de proprietari este de preferat sa numiti un vicepresedinte dintre membrii comitetului executiv care sa preia provizoriu pentru perioada de 6 luni prerogativele functiei de presedinte de asociatie
In interval de 6 luni se poate convoca adunare generala pentru alegere nou presedinte de asociatie de proprietari
Pentru a asigura buna desfasurare a activitatii asociatiei de proprietari este de preferat sa numiti un vicepresedinte dintre membrii comitetului executiv care sa preia provizoriu pentru perioada de 6 luni prerogativele functiei de presedinte de asociatie
In interval de 6 luni se poate convoca adunare generala pentru alegere nou presedinte de asociatie de proprietari

Procedura este total diferită și mai mult de atât, funcția de „ vicepreședinte ” a picat o dată cu abrogarea legii 230/2007.
robert1958, utilizator
@OanaMihaelaArvantidis

Buna ziua!
Cum pot proceda deoarece vreau sa renunț la funcția de președinte al unei asociații de proprietari?
Menționez ca nu am inlocuitor în momentul de fata.
Mulțumesc!

Ce formă a statutului asociației de proprietari aveți adoptată la acest moment ? Cumva cea prevăzută prin conținutul cadru aprobat prin Ordinul 1058/2019 ?
robert1958, utilizator
robert1958
Am urmarit cu ceva timp in urma un material ce se referea la statutul asociatiilor de proprietari .
Nu stiu din ce motive s a abandonat discutia la care au existat cateva controverse , doresc unele informatii legat de acest statut pentru ca am mai solicitat , dar raspuns , nu
Este vorba de statutul unei as. de prop . care nici pana la aceasta ora nu a fost modificat sau mai bine zis actualizat dupa noua lege ( 196/2018 ) cu toate ca a fost depus la judecatoria de care apartine asociatia si respinsa actiunea ca neantemeiata , nu cunoastem motivele
Va intreb poate imi puteti da un raspuns ;
Aceasta asociatie sau altele caci sunt sigur ca se mai gasesc in aceasta situatie , poate functiona din punct de vedere juridic. ma refer aici la tot ce depinde de acest statut .
Asociatia functioneaza acum dupa noua lege , adica sau facut unele modificari cum ar fi componenta com . ex , nu mai sunt 9 cum prevedea legea nr 230 ci doar 5 ., mandatul com .ex , etc
Care ar fi situatia in cazul nefunctionarii intrucat statutul nu este sa zic aprobat de tribunal
Multumesc