Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Primăria Generală Bucuresti refuza eliberarea unei ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Primăria Generală Bucuresti refuza eliberarea unei autorizații de transport fara temei legal

In urma solicitării autorizatiei de transport in regim de închiriere, denumită RENT CAR, cf. Legii 38/2003, primăria refuza eliberarea unei astfel de autorizații pe fondul lipsei unui regulament facut de ei in acest sens. Cu toate ca acest tip de transport este reglementat de legea 38/2003 Actualizata, ORDIN nr. 207 din 29 octombrie 2007, Legea nr. 265/2007 pentru modificarea și completarea Legii nr. 38/2003 privind transportul în regim de taxi și în regim de închiriere, cu atat mai mult ca exista metodologia de aplicare. In prezent sunt firme autorizate in Bucuresti care desfășoară activități economice de Rent Car. Este absurd raspunsul lor. Este un abuz mascat datorită situației cu șoferii UBER care sunt in conflict cu Taximetristii.
Eu sunt administrator si manager transport. Îndeplinim 100% toate conditiile cerute de lege. Am efectuat schimbarea certificatului de înregistrare, certificat constatator, intenționăm sa cumparam masini in leasing.
Practic PMB îngrădește dreptul fundamental la muncă sau la exercitarea unei profesii.
Ce pot face in acest sens?
Ma poate ajuta cineva?
mesajul poate fi editat în termen de 3
Actiune in instanta in termen de 6 luni de la data comunicarii raspunsului primariei.