Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Mephedrone, 4-MMC, 4-MMC, Meow, M-Cat, ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Mephedrone, 4-MMC, 4-MMC, Meow, M-Cat, 2-Methylamino-1-p-tolylpropan-1-one

gfhfg
bontzay, utilizator
Conform art.1 din L.143/2000, drogurile si precursorii aflati sub control national sunt :
b) droguri - plantele şi substantele stupefiante ori psihotrope sau amestecurile care conţin asemenea plante şi substanţe, înscrise în tabelele nr. I-III;
c) droguri de mare risc - drogurile înscrise în tabelele nr. I şi II;
d) droguri de risc - drogurile înscrise în tabelul nr. III;

Eu nu am gasit substanta psihoactiva mentionata de catre Dvs. in tabelele mentionate in lege, dar poate ca este considerata un analog al vreunei substante interzise si implicit se supune regimului juridic al acesteia. Similar, in SUA, Marea Britanie,Germania, etc. desi nu este acoperita de legislatia antidrog, totusi comercializarea pentru consum uman este sanctionata.

Un specialist A.N.A. v-ar putea da un raspuns exact.