Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Eu și soțul vrem să ne facem testament la notar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Eu și soțul vrem să ne facem testament la notar unul în favoarea celuilalt, are valoare juridică?

buna ziua!eu si sotul vrem sa ne facem testament la notar unul in favoarea celuilalt,are valoare juridica?este recunoscut?nu avem copii,doar sotul din prima casnicie si vrem sa evitam eventuale neplaceri .miltumesc
Manuela Rășină, administrator
Dacă decedați Dvs prima, soțul culege moștenirea fara probleme. Dacă moare el primul, o sa aveți un pic de circ cu copiii lui din prima căsătorie.. ei au dreptul sa ceara reducțiunea testamentară si împărțiți moștenirea rămasă de la soțul Dvs care este tatal lor
Buna ziua,

Chiar daca faceti testament, copii sotului au dreptul la rezerva succesorala.
multumesc!sotul a renuntat la tot la divort in favoarea fiului si nu a facut partaj.bunurile dobandite impreuna de noi (casa,de ex) nu doresc sa le impart cu copilul din prima casnicie,in conditiile in care eu am avut un aport financiar considerabil la ridicarea acestei case.de comun acord am stabilit aceste lucruri si nu stiu care este calea legala care ne-ar scoate din aceasta situatie.multumesc.
Ar fi o cale legală. Separație de patrimonii. Dar soțul trebuie sa aibe mare incredere in Dvs. Sa treacă imobilul exclusiv in proprietatea Dvs prin separație de patrimonii. Iar dacă decedați prima prin testament ii revine lui. La decesul lui revine băiatului sau. Dacă moare el primul atunci Dvs sunteti protejata. Ca este imobilul doar al Dvs. Cand muriți Dvs dupa ce moare el, dacă nu dispuneți prin alt testament in favoarea cuiva sau nu face vânzare cu uzufruct viager sau contract de intretinere, atunci casa o ia statul
multumesc frumos.