Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general În ce condiții se poate scoate din evidența ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

În ce condiții se poate scoate din evidența fiscală o creanță mai veche de 3 ani a unui client radiat din ORC?

Buna ziua,
In ce conditii se poate scoate o creanta din evidenta contabila, avand in vedere faptul ca clientul care trebuia sa incaseze suma de bani este radiat de la ORC, si creanta este mai veche de 3 ani.
Multumesc,
Manuela Rășină, administrator
Puteti cu ocazia inventarierii sa le scoateti din evidenta:

Ordin 2861/2009:

39. Pentru toate plusurile, lipsurile şi deprecierile constatate la bunuri, precum şi pentru pagubele determinate de expirarea termenelor de prescripţie a creanţelor sau din alte cauze, comisia de inventariere solicită explicaţii scrise de la persoanele care au răspunderea gestionării bunurilor, respectiv a urmăririi decontării creanţelor.
Pe baza explicaţiilor primite şi a documentelor analizate, comisia de inventariere stabileşte natura lipsurilor, pierderilor, pagubelor şi deprecierilor constatate, precum şi natura plusurilor, propunând, în conformitate cu dispoziţiile legale, modul de regularizare a diferenţelor dintre datele din contabilitate şi cele faptice, rezultate în urma inventarierii.