Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... contorizarea individuala
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

contorizarea individuala

va rog sa imi spuneti daca exista o lege care ma obliga sa imi contorizez individual apa,in afara de cea care ma obliga sa am apometre
Dispozitia in vigoare,prevede ca in situatia in care 80% din proprietarii unui imobil hotarasc ,se pot monta sisteme individuale de contorizat consum apa.
In situatia in care, intr-un imobil exista atat consumatori contorizati cat si necontorizati,ultimii ,prin procedura de calcul vor fi obligati sa suporte consumuri care sa acopere eventualele pierderi .
cristina-kelemen a scris:

va rog sa imi spuneti daca exista o lege care ma obliga sa imi contorizez individual apa,in afara de cea care ma obliga sa am apometre

Contorizarea individuala a apei = a avea apometre
Nu va obliga nimeni, dar suportati consecintele, in sensul ca platiti apa mult mai mult decat consumati in realitate prin faptul ca vi se atribuie si o mare parte din pierderile din condominiu.
Costul montarii apometrelor se amortizeaza in cateva luni din economia pe care o faceti la plata apei.