avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS in cazul conventiei civile pentru venituri ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS in cazul conventiei civile pentru venituri obtinute in 2018

As dori sa stiu daca, pentru o conventie civila incheiata pentru anul 2018 cu o persoana fizica, pentru care platitorul venitului a retinut la sursa si virat la bugetul de stat in cursul anului 2018 impozitul pe venit de 10 % este obligat si la retinerea si plata CASS -ului de 2.280 lei sau aceasta obligatie se declara de persoana fizica prin declaratia unica si se plateste de aceasta . In cazul in care obligatia revine platitorului de venit, in ce cont se face si in baza carei declaratii se constituie ca obligatie de plata?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 12:36, 2 Martie 2019
Nu se mai folosesc conventiile civile de prestari servicii daca respectivul prestator nu are pfa. Prestatorul trebuie sa depuna declaratia unica si sa-si plateasca contributiile la sanatate si la pensie daca venitul net este peste plafonul a 12 salarii minime brute pe economie care in 2018 a fost 22800 lei.
Ultima modificare: Sâmbătă, 2 Martie 2019
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cass pe venituri din mai multe surse respect_ respect_ Dupa cum am inteles acum se plateste CASS pe fiecare venit care depaseste plafonul de 22800 RON. Asta inseamna ca daca incasez 30.000 ron de doua ori, din ... (vezi toată discuția)
Venituri din alte surse denisa_21 denisa_21 Buna ziua, Eu ca persoana juridica, am contracte de prestari servicii intelectuale incadrate la venituri din alte surse. Le retin cei 10% , ii declar si ... (vezi toată discuția)
Declaratia unica ana maria14 ana maria14 Daca in luna a 7a 2018 pe declaratia unica s-a estimat pentru anul 2018 o suma mai mica de 22.800 lei, iar venitul realizat in 2018 este mai mare de 22,800 lei ... (vezi toată discuția)