Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS in cazul conventiei civile pentru venituri ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS in cazul conventiei civile pentru venituri obtinute in 2018

As dori sa stiu daca, pentru o conventie civila incheiata pentru anul 2018 cu o persoana fizica, pentru care platitorul venitului a retinut la sursa si virat la bugetul de stat in cursul anului 2018 impozitul pe venit de 10 % este obligat si la retinerea si plata CASS -ului de 2.280 lei sau aceasta obligatie se declara de persoana fizica prin declaratia unica si se plateste de aceasta . In cazul in care obligatia revine platitorului de venit, in ce cont se face si in baza carei declaratii se constituie ca obligatie de plata?
Nu se mai folosesc conventiile civile de prestari servicii daca respectivul prestator nu are pfa. Prestatorul trebuie sa depuna declaratia unica si sa-si plateasca contributiile la sanatate si la pensie daca venitul net este peste plafonul a 12 salarii minime brute pe economie care in 2018 a fost 22800 lei.
george-neagu, moderator