avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Redobândire permis de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Redobândire permis de conducere

Buna seara. Am și eu o întrebare în ceea ce privește dreptul de reexaminare pentru micșorarea pedepsei/suspendării de la 3 luni la 1 luna a permisului de conducere și anume:
Daca pe data de 27.12.2017 mi sa reținut permisul pentru viteza și am dat examenul in luna Ianuarie 2018(promovat), iar pe data de 28.02.2019 mi sa reținut din nou tot pentru viteza. Mai pot da reexaminarea pentru reducerea pedepsei acum sau trebuie sa aștept să treacă cele 3 luni? De la Politie când am fost pe data de 01.03.2019 pentru anularea dovezii locțiitoare permisului de conducere, mi sa spus că pot să dau. Am acest drept sau o să mă prezint degeaba? Mulțumesc.
Ultima modificare: Duminică, 3 Martie 2019
Alin198010, utilizator
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 04:54, 3 Martie 2019
Trebuie sa treaca 3 ani de cind ati beneficiat ultima data de reducerea pedepsei:
Art. 221. – (1) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la
30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin 1 an înainte de săvârşirea faptei;
c) în ultimii 3 ani de la data săvârşirii faptei pentru care se solicită reducerea perioadei de
suspendare a exercitării dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsură;

d) în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea
contravenţională complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a
conduce autovehicule sau tramvaie.
Ultima modificare: Duminică, 3 Martie 2019
latka, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis retinut Ionut groza Ionut groza Buna ziua .Dacă am avut permisul retinut 3 luni in urma cu un an ,si acu miau retinut iar ma afecteaza in vreun fel .Se mai adaugă ceva sau nu se ia in ... (vezi toată discuția)
Permis suspendat / contestație unnimenicunoscut unnimenicunoscut Va salut ! Am fost înregistrat in localitatea X cu 109 km/h de un Duster alb neinscriptionat, iar in localitatea următoare (Y) am fost oprit de MCV, mi s-a ... (vezi toată discuția)
Reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce Sabaumihai Sabaumihai mi-a fost suspendat permisu 2 lunipt un accident . pot sa reduc perioada la o luna . dupa acea reexaminare . am permisu de 1 an . doar k am mai dat o ... (vezi toată discuția)