avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum imi pot da parintii in judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum imi pot da parintii in judecata

Buna ziua. As vrea sa imi dau mama in judecata (tata nu am din nefericire).
Am peste 20 de ani , singur la parinti .
Motivul? Banii . Vreau partea mea din avere fiindca langa mama nu se mai poate sta. Certuri din orice... Nu vreau sa intru in detalii.
Nu vreau raspunsuri gen : " Trebuie sa ai o discutie cu mama ta" , " etc"
Vreau sa stiu daca se poate din punct de vedere legal atat.
Multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 11:53, 4 Martie 2019
Ce avere ai în casă la numai 20 de ani`? De unde ai avere`?
Ultima modificare: Duminică, 3 Martie 2019
Dapix, utilizator
Spune ne despre ce bunuri este vorba spre a putea aprecia ce drepturi ai.
Daca tatăl tău a avut bunuri imobile,mobile si nu s a dezbătut succesiunea după decesul sau e posibil sa se realizeze acest lucru la un notar daca și mama este de acord sau în instanță. Trebuie precizat ce bunuri avea tatăl tău,daca au fost dobândite în timpul căsătoriei cu mama ta etc.
Ultima modificare: Duminică, 3 Martie 2019
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mergeți la un avocat, îi prezentați situația exhaustiv și atunci veți afla dacă și ce vi se cuvine pe plan patrimonial, informațiile furnizate sunt mult prea lapidare.
Ultima modificare: Luni, 4 Martie 2019
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce drepturi are un copil major la propietatile tatalui dupa moartea mamei balan bogdan balan bogdan buna ziua , problema mea este urmatoarea ,parinti mei au cumparat in timpul casatoriei mai multe imobile(3 la numar )intre timp mama a decedat.noi copiii ... (vezi toată discuția)
Testament bunea_lili bunea_lili am un testament lasat de mama mea care a dorit ca dupa moartea dumneaei sa-mi lase toate bunurile mobile si imobile. mai am 5 frati. intrebare: in cazul in ... (vezi toată discuția)
Card de credit sonigeanina sonigeanina Buna ziua Va multumesc din suflet pentru ceea ce faceti si ma bucur foarte mult ca am gasit in sfirsit un ajutor.Am si eu o mare problema cu EOS KSI.In urma ... (vezi toată discuția)