Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum imi pot da parintii in judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum imi pot da parintii in judecata

Buna ziua. As vrea sa imi dau mama in judecata (tata nu am din nefericire).
Am peste 20 de ani , singur la parinti .
Motivul? Banii . Vreau partea mea din avere fiindca langa mama nu se mai poate sta. Certuri din orice... Nu vreau sa intru in detalii.
Nu vreau raspunsuri gen : " Trebuie sa ai o discutie cu mama ta" , " etc"
Vreau sa stiu daca se poate din punct de vedere legal atat.
Multumesc anticipat !
Ce avere ai în casă la numai 20 de ani`? De unde ai avere`?
Dapix, utilizator
Spune ne despre ce bunuri este vorba spre a putea aprecia ce drepturi ai.
Daca tatăl tău a avut bunuri imobile,mobile si nu s a dezbătut succesiunea după decesul sau e posibil sa se realizeze acest lucru la un notar daca și mama este de acord sau în instanță. Trebuie precizat ce bunuri avea tatăl tău,daca au fost dobândite în timpul căsătoriei cu mama ta etc.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Mergeți la un avocat, îi prezentați situația exhaustiv și atunci veți afla dacă și ce vi se cuvine pe plan patrimonial, informațiile furnizate sunt mult prea lapidare.
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat