Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata CASS la venitul din inchiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata CASS la venitul din inchiriere

La veniturile totale din chirii CASS nu se plătește sub plafonul de 24960 lei , veniturile brute sau nete ?
george-neagu, moderator
Contributia pentru sanatate in cazul in care estimati ca in 2019 veti realiza venit net anual peste plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie adica 24960 lei, o veti calcula prin aplicarea procentului 10% la valoarea plafonului si veti complet corespunzator in declaratia unica.
Venit net anual la inchiriere se calculeaza prin aplicarea procentului de 60% la total anual chirie incasata conform contractului.
Buna ziua,
Nu mai deschid alt topic asa ca va voi adresa intrebari aici:
Doresc sa dau spre inchiriere imobil pentru o suma in valoare bruta de 1680 ron/lunar ( impreuna cu sotia coproprietari). Eu salariat si asigurat iar sotia fara alte venituri dar coasigurata la mine. In afara de cei 10% din net (60%) pe care-l datoram ambii soti urmeaza sa mai achitam si CASS atata timp cat bruturile din inchiriere sunt de cate 10080 ron fiecare ?

george-neagu a scris:

Contributia pentru sanatate in cazul in care estimati ca in 2019 veti realiza venit net anual peste plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie adica 24960 lei, o veti calcula prin aplicarea procentului 10% la valoarea plafonului si veti complet corespunzator in declaratia unica.
Venit net anual la inchiriere se calculeaza prin aplicarea procentului de 60% la total anual chirie incasata conform contractului.

Pentru a nu fi obligati sa platiti cass la venitul din inchiriere, fiecare persoana trebuie sa nu aiba in anul fisca un venit net peste plafonul a 12 salarii minime brute pe economie adica in acest an peste 24960 lei.
Va multumesc. Deci sotia care are un singur venit si acela din inchiriere in suma mai mica de 24960 nu plateste cass dar eu daca am si venituri din salarii care adunate cu venitul din chirie depasesc baremul va trebui sa achit cass. Si inca o intrebare...nu se poate face contractul pe o singura persoana intreaga suma chiar daca sunt coproprietari ? Musai trebuiesc facute 2 ?
Davidone, utilizator
Pentru calculul si completarea declaratiei unice nu se are in vedere venitul din salariu.
Musai trebuiesc facute 2.