Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am lovit o fată pe trecerea de pietoni iar procurorul ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am lovit o fată pe trecerea de pietoni iar procurorul mi-a cerut certificat medico-legal, deși ea n-a depus plângere. Mi s-a suspendat permisul pentru 3 luni, ce mi se poate întâmpla în continuare?

Bună ziua! În data de 5.12.2018 am lovit o fată pe trecerea de pietoni pt că a fost o mașină stationata pe trecere si n am văzut fata.. și mi s a suspendat permisul pe o perioadă de 3 luni fără drept de conducere. Ea nu a depus plângere, dar mi a cerut procurorul certificat medico-legal.
Asa ca i am facut si i-a dat 1-2 zile de îngrijire.
Iar azi am fost la poliție și mi-au spus că sunt următoarele posibilități:
1-primesc permisul inapoi si trebuie să fac munca in folosul comunității
2-mi se anulează permisul si sunt nevoit să fac scoala din nou.
Au zis că o să mă sune ei in doua-trei săptămâni..
Ce credeti? Aș putea să fac ceva?
P.s- sunt începător..
Manuela Rășină, administrator
După cum ați relatat, înțeleg că s-a început urmărirea penală pentr infracțiunea de părăsire a locului accidentului. Variantele explicate de polițist sunt soluții cu privire la dosarul penal în lucru, Varianta 1, practic, înseamnă o soluție de amânare a aplicării pedepsei, iar varianta 2 reprezintă soluția de suspendare a executării pedepsei sub supraveghere (condamnare).
Contează aici dacă după ce ați lovit respectiva persoana ați rămas sau nu la locul accidentului și daca ați încunoștințat vreun organ oficial despre acesta.
Oricum, date fiind variantele exprimate de poliție, varianta 1 este cea mai oportună, deși consider că se poate merge și pe renunțare la urmărirea penală.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj
Bună seara! N aș spune chiar părăsirea locului..
Prima dată am vrut să duc fata la spital, dar nu a vrut. Asa că am dus-o acasa ..
După care a sunat maică sa la salvare si s a auto sesizat poliția

Manuela Rășină, administrator
Eu doar v-am spus că asta reiese din ce ați relatat. Ați întrebat organele de urmărire penală pentru ce infracțiune vă cercetează?

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj
Într-adevăr, aveți dreptate! Sunt cercetat pentru părăsirea locului + vătămare corporală...
Dvs ce credeti?
Imi va anula permisul, având în vedere că nu am un an de soferie..

Manuela Rășină, administrator
Ati informat politia