avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am dreptul sa fac parte din CEX-ul asociatiei ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am dreptul sa fac parte din CEX-ul asociatiei proprietarilor?

Am dreptul sa fac parte din Comitetul Executiv al Asociatiei Proprietarilor, daca locuinta este cumparata de sotie, ea fiind proprietarul de drept?
Ultima modificare: Luni, 4 Martie 2019
kronstadter, utilizator
Cel mai recent răspuns: kronstadter , utilizator 17:13, 5 Martie 2019
Pot ocupa functii de conducere in as. prop. doar proprietarii, membri ai as. prop.
Cele doua calitati - proprietar si membru - le aveti? De aici tre' sa judecati.
Daca sotia dvs. este proprietara, dar si membra a as. prop., nu si dvs., atunci doar dansa poate sa aleaga si sa fie aleasa in functii de conducere.
Va rog sa cititi cu atentie prev. L nr. 196/2018.
Ultima modificare: Luni, 4 Martie 2019
Adam Grecu, utilizator
Daca nu sunteti proprietarul apartamnetului ci ruda cu acesta nu puteti avea calitatea de membru proprietar,calitate obligatorie pentru a exercita responsabilitati in structurile de reprezentare ale asociatieid e proprietari
in situatia prezentata,nu puteti fi membru al comitetului executiv al asociatiei de proprietari
Atentie!
Domnul sot nu este ruda cu sotia sa. Faza este ca dumnealui nu este proprietar (eu asa am inteles). Ca sa devina proprietar cu acte in regula, mai trebuie facute niste demersuri (vanzare, cedare... consultati un avocat).
Chiar daca desfasoara acte suplimentare pentru a obtine calitatea de proprietar asupra bunului imobil mai este obligatoriu necesar sa incheie si acord de asociere cu asociatia de proprietari
Doamna,
Fiti mai concisa si explicati omului ca pentru a fi ales in structura de conducere a as. prop., un cetatean trebuie sa fie:
- proprietar;
- membru al as. prop.;
Incercati sa cititi un pic mai suis, in postarea mea din 4 martie 2019:
Pot ocupa functii de conducere in as. prop. doar proprietarii, membri ai as. prop.
Cele doua calitati - proprietar si membru - le aveti? De aici tre' sa judecati.

De ce ma supar eu, uneori - autorul topicului nu mai revine, sa ne spuna doar asa: OK, am inteles,
Dar nu, vine @ynocentta si incepe sa ne spuna ca:
Chiar daca desfasoara acte suplimentare pentru a obtine calitatea de proprietar asupra bunului imobil mai este obligatoriu necesar sa incheie si acord de asociere cu asociatia de proprietari

Sesizati ridicolul sau bat campii pe-aici?

Alte discuții în legătură

Proprietarii care nu sunt membri in asociatie pot participa la adunari? Mihaflorica Mihaflorica Asociatia de proprietari constituita intr-un cartier de vile nu accepta prezenta la adunari a proprietarilor care nu sint membri,desi sint locatari ai ... (vezi toată discuția)
Calitatea de membru al asociatiei Volentir Mircea Volentir Mircea Un membru al asociatiei care sta impreuna la aceeasi adresa cu fiul si nora sa poate sa-si transfere dreptul de a fi ales in comitetul executiv catre fiu sau ... (vezi toată discuția)
Situatie legata de alegerea presedintelui asociatiei Almaris Almaris Intr-un imobil nou exista un apartament care in urma unui act de dezmembrare este proprietatea a trei persoane distincte(un singur proprietar format din 3 ... (vezi toată discuția)