Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am dreptul sa fac parte din CEX-ul asociatiei ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am dreptul sa fac parte din CEX-ul asociatiei proprietarilor?

Am dreptul sa fac parte din Comitetul Executiv al Asociatiei Proprietarilor, daca locuinta este cumparata de sotie, ea fiind proprietarul de drept?
kronstadter, utilizator
Pot ocupa functii de conducere in as. prop. doar proprietarii, membri ai as. prop.
Cele doua calitati - proprietar si membru - le aveti? De aici tre' sa judecati.
Daca sotia dvs. este proprietara, dar si membra a as. prop., nu si dvs., atunci doar dansa poate sa aleaga si sa fie aleasa in functii de conducere.
Va rog sa cititi cu atentie prev. L nr. 196/2018.
Adam Grecu, utilizator
Daca nu sunteti proprietarul apartamnetului ci ruda cu acesta nu puteti avea calitatea de membru proprietar,calitate obligatorie pentru a exercita responsabilitati in structurile de reprezentare ale asociatieid e proprietari
in situatia prezentata,nu puteti fi membru al comitetului executiv al asociatiei de proprietari
Atentie!
Domnul sot nu este ruda cu sotia sa. Faza este ca dumnealui nu este proprietar (eu asa am inteles). Ca sa devina proprietar cu acte in regula, mai trebuie facute niste demersuri (vanzare, cedare... consultati un avocat).
Chiar daca desfasoara acte suplimentare pentru a obtine calitatea de proprietar asupra bunului imobil mai este obligatoriu necesar sa incheie si acord de asociere cu asociatia de proprietari
Doamna,
Fiti mai concisa si explicati omului ca pentru a fi ales in structura de conducere a as. prop., un cetatean trebuie sa fie:
- proprietar;
- membru al as. prop.;
Incercati sa cititi un pic mai suis, in postarea mea din 4 martie 2019:
Pot ocupa functii de conducere in as. prop. doar proprietarii, membri ai as. prop.
Cele doua calitati - proprietar si membru - le aveti? De aici tre' sa judecati.

De ce ma supar eu, uneori - autorul topicului nu mai revine, sa ne spuna doar asa: OK, am inteles,
Dar nu, vine @ynocentta si incepe sa ne spuna ca:
Chiar daca desfasoara acte suplimentare pentru a obtine calitatea de proprietar asupra bunului imobil mai este obligatoriu necesar sa incheie si acord de asociere cu asociatia de proprietari

Sesizati ridicolul sau bat campii pe-aici?