avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... renuntare la functie de conducere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

renuntare la functie de conducere

Buna seara,
Am si eu o nelamurire si daca ma puteti ajuta v-as fi profund recunoscator.
Sunt inginer chimist intr-o societate comerciala foarte cunoscuta. Aceasta societate este impartita in cateva sectii, fiecare sectie avand cate un sef, un adj. sef, un contabil,etc. Eu am functia de adjunct sef de sectie si din diverse motive as vrea sa renunt la aceasta functie dar sa pot ramane in cadrul sectiei/societatii. .Stiu ca trebuie sa scriu o notificare catre angajator prin care sa-i spun ca din diverse motive nu mai doresc sa am aceasta functie. Aici intervine nelamurirea mea: ce si cum scriu aceasta notificare ( fara sa am probleme mai tarziu)?
Cel mai recent răspuns: Marioara Maftei , utilizator 12:51, 20 Noiembrie 2009
1. Intai ar fi bine sa discutati cu seful plin, poate are si el o parere.
2. Faceti o notificare conducerii unitatii in care solicitati schimbarea din functie (nu incetarea contractului individual de munca) si ar fi bine sa si motivati, intr-un fel, decizia dvs. O semnati si o predati la registratura.
3. S-ar putea ca cineva din unitate sa doreasca aceasta functie si se va rezolva repede.
4. Dar s-ar putea ca nimeni sa nu doreasca postul dvs. si atunci s-ar putea sa fie mai dificil.
5. Oricum, o discutie cu conducerea unitatii ar fi binevenita.
Mult succes!
Dl Valeriu are perfecta dreptate! Discutand cu seful dvs direct acesta s-ar putea sa gaseasca imediat un inlocuitor dispus sa preia functia dvs de conducere!B-)
Pe langa cele mentionate de colegii mei va propun sa discutati cu persoana care v-a propus functia de conducere,sau care v-a incadrat pe aceasta functie.

Interesant este faptul ca pana acum am intalnit persoane care doreau sa promoveze si nicidecum sa fie retrogradate la cerere.
Stiu ca pare ciudat faptul ca vreau sa retrogradez in loc sa promovez dar sunt multe motive pentru care vreau lucru asta. Sa va enumar doar cateva:
1. Lucrez intr-un domeniu ( chimie ) si intr-o sectie a societatii (societatea fiind de stat ) unde daca nu ai o echipa care sa te ajute risti sa platesti cu viata. In cazul meu sunt cam singurul care stie care-i treaba pe aici ( inclusiv seful direct e cam pe langa subiect ) si in cazul asta "eu centrez, eu dau cu capul, eu dau gol". Daca faci ceva si iese bine e totul in regula(seful ia laudele - prostii muncesc), daca iese prost esti tras la raspundere (indiferent daca esti tu de vina sau nu).
2. Am incercat sa plec din sectia in care lucrez la alta sectie dar nu sunt lasat de catre directorasii mai mici datorita faptului ca am functia pe care o am si ca stiu care e treaba pe aici. Neavand functie de conducere portitele de a pleca din sectia asta sunt mai multe.( Doresc sa plec din sectia in care lucrez in alta sectie a societatii si din motive de sanatate. Aici este prea mare poluare)
3. Un alt motiv ( si poate principalul ) ar fi stresul la care esti supus zi de zi. Asa cum v-am spus si mai sus eu cam le fac pe toate si colegii stau binemersii la caldura in birouri. Iar dupa ce ca le faci si treaba lor mai au tupeul sa si comenteze ca nu trebuia sa faci asa ca trebuia altfel,etc.
Vreau sa mentionez ca nu fug de raspundere (n-am fugit niciodata) iar persoana care m-a propus in functie nu mai este in sectia noastra ( a fost un director care intre timp a fost destituit din functie iar actualul director nici nu vrea sa auda de subiectul asta).
Ar trebui sa ma duc sa vorbesc cu directorul general dar asta ar insemna sa spun tot din sectie dar as face rau la foarte multa lume si nu doresc acest lucru. ba mai mult s-ar putea ca pe viitor sa nu-mi fie nici mie bine, asa ca incerc sa gasesc o cale de mijloc.
b]mishumilea66 a scris:

Doresc sa plec din sectia in care lucrez in alta sectie a societatii si din motive de sanatate. Aici este prea mare poluare...


Incercati cu o adeverinta medicala din care sa reiasa ca sanatatea nu va mai permite sa lucrati acolo...
Ultima modificare: Vineri, 20 Noiembrie 2009
Marioara Maftei, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie din functie de conducere? mishumilea66 mishumilea66 Buna seara, Am si eu o nelamurire si daca ma puteti ajuta v-as fi profund recunoscator. Sunt inginer chimist intr-o societate comerciala foarte cunoscuta. ... (vezi toată discuția)
Desfacerea unilaterala a contractului de munca tcscarmen tcscarmen Sunt manager IT la o companie multinationala si noul GM mi-a pus in vedere sa plec ca din septembrie este angajat un alt director pe functia mea. Initial mi-au ... (vezi toată discuția)
Desfiintare post ioana miu ioana miu Buna ziua, Ma numesc Ioana si as avea nevoie de ajutorul dumneavoastra. In luna decembrie 2008 am fost anuntata ca postul pe care eu il ocup in firma se v-a ... (vezi toată discuția)