Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... 5 la suta la sanatate din venit chirie?!
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

5 la suta la sanatate din venit chirie?!

Buna ziua,

M-ar interesa de ce trebuie sa mai platesc o data la sanatate din venitul din chirie, daca deja platesc asigurare de sanatate pe firma? Ce legatura are una cu alta si de ce se opreste de 2 ori?
ioana_bucuresi, utilizator
Pentru venitul din inchiriere veti plati contributia la santate indiferent daca in acelasi timp mai aveti si un contract de munca valabil.
Veti plati contributia la sanatate 10% doar daca venitul net anual din inchiriere, adica 60% din venitul anual brut conform contractului, este peste plafonul a 12 salarii minime brute pe economie din anul in care depuneti declaratia unica. Procentul 10% se aplica la valoarea anuala a plafonului.
va multumesc.