Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Inchiriere teren pt locuri de parcare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Inchiriere teren pt locuri de parcare

Buna seara,
Sunt proprietarul unui teren si intentionez sa inchiriez suprafete de 10mp pt locuri de parcare, detin si o societate al carei punct de lucru este pe acel teren, intrebarea este urmatoarea: cum este mai bine sa fac contractele cu viitorii clienti, pe persoana juridica sau pe persoana fizica? Exista diferenta la impozit daca fac contractele persoana juridica inchiriez la pers fizica sau persoana fizica inchiriez la pers. Fizica?
Va multumesc,

george-neagu, moderator
Persoana fizica inchiriaza la persoana fizica. Veti depune declaratia unica ca persoana fizica prin care veti declara venitul si veti plati 10% aplicat la 60% din venitul din inchiriere anual conform contractelor. Daca acest 60% din venitul din inchiriere anual conform contractelor trece de plafonul celo 12 salarii minime brute pe economie, veti plati obligatoriu si contributia la sanatate 10% aplicata la plafonul celo 12 salarii minime.
Daca veti avea peste cinci contracte de inchiriere in an, impozitul se va aplica la venitul net adica total venit - total cheltuieli deductibile anuale. Daca acest venit net din inchiriere anual calculat mai sus trece de plafonul celo 12 salarii minime brute pe economie, veti plati obligatoriu si contributia la sanatate 10% aplicata la plafonul celo 12 salarii minime.
Contributia la sanatate se declara tot in declaratia unica si se plateste odata pe an ca si impozitul pe venitul din inchiriere.