Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Bună ziua.Doresc sa închiriez 2 apartamente cu 500 ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Bună ziua.Doresc sa închiriez 2 apartamente cu 500 de euro ...

Bună ziua.Doresc sa închiriez 2 apartamente cu 500 de euro (amândouă) lunar,problema cu care nu sunt lămurit este cea a CASS,cu impozitul am înțeles Dacă sunt salariat și plătesc CASS,trebuie sa plătesc CASS și la venitul din chirii ? Vă mulțumesc,
silicaru, utilizator
Da, daca venitul net anual obtinut din inchiriere este peste plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie, adica in acest an 12 x 2300 lei, va trebui sa platiti pe langa impozitul pe venit de 10% si contributia la sanatate (cass) 10% (procent aplicat doar la plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie), chiar daca intre timp mai aveti si un contract de munca valabil.