Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Amenda construcție ilegală ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Amenda construcție ilegală ?

Buna ziua .Avem o construcție ilegală pe care o dorim sa o legalizam.In anul 2015 am pus acoperișul .Exista posibilitatea de a intra in legalitate fără a fi amendați? Care sunt amenzile in acest caz.Este vb.de o construcție de 70 mp.Stiu de legea 51/1991 ART.31 ,se poate aplica in acest caz?
Numai amenda-i problema? Nu si....demolarea?
Asta dacă expertul considera ca nu s-au respectat normele privind siguranta in constructii si sa ceara demolarea.
Sunteți in măsura sa îmi oferiți un răspuns la întrebările mele?
Nu numai. Organul constatator de la caz la caz, odata cu pv de contraventie poate cere instantei pronuntarea unei hotarari de desfiintare a lucrarilor realizate ilegal. Vedeti in lg 51/1990 actualizata, daca riscati.
legea 50, scuze.