avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Amenda construcție ilegală ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Amenda construcție ilegală ?

Buna ziua .Avem o construcție ilegală pe care o dorim sa o legalizam.In anul 2015 am pus acoperișul .Exista posibilitatea de a intra in legalitate fără a fi amendați? Care sunt amenzile in acest caz.Este vb.de o construcție de 70 mp.Stiu de legea 51/1991 ART.31 ,se poate aplica in acest caz?
Cel mai recent răspuns: marcel.damaschin , utilizator 15:47, 7 Martie 2019
Numai amenda-i problema? Nu si....demolarea?
Asta dacă expertul considera ca nu s-au respectat normele privind siguranta in constructii si sa ceara demolarea.
Sunteți in măsura sa îmi oferiți un răspuns la întrebările mele?
Nu numai. Organul constatator de la caz la caz, odata cu pv de contraventie poate cere instantei pronuntarea unei hotarari de desfiintare a lucrarilor realizate ilegal. Vedeti in lg 51/1990 actualizata, daca riscati.
legea 50, scuze.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda construcție ilegală? denyy10 denyy10 Buna ziua .Avem o construcție ilegală pe care o dorim sa o legalizam.In anul 2015 am pus acoperișul .Exista posibilitatea de a intra in legalitate fără a ... (vezi toată discuția)
Individualizarea amenzii constructie fara autorizatie. am sesizat ... aidu aidu Individualizarea amenzii constructie fara autorizatie. Am sesizat Primaria, care a aplicat vecinilor amenda 5000 lei pt constructia fara autorizatie Art 26 ... (vezi toată discuția)