Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihnă personal didactic auxiliar ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihnă personal didactic auxiliar învățământ preuniversitar

Bună ziua,
Aș dori să știu cum este legal să se acorde concediul de odihnă personalului didactic auxiliar din învățământul preuniversitar, pe an calendaristic sau an școlar? Care ar fi baza legală? Mulțumesc.
ghe_elena, utilizator
Codul Muncii
Art. 144
(1) Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Art. 145
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
.....