avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Prescriere amenda rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Prescriere amenda rovinieta

Buna ziua.
Am fost depistat fara rovinieta in data de 14.10.2018 si am primit procesul verbal in data de 22.02.2019. Mentionez ca procesul verbal de constatare a contraventiei este datat pe 29.01.2019.
In cazul acesta se prescrie amenda?
(As dori niste detalii sa stiu ce sa fac) . Multumesc
Ultima modificare: Marți, 5 Martie 2019
emyl_porta, utilizator
Cel mai recent răspuns: emyl_porta , utilizator 22:20, 5 Martie 2019
Plătiți jumătate din minimul amenzii. Prescrierea e după 6 luni.
Din cate am citit.. amenda nu se mai prescrie in 6 luni, ci in 4 luni

latka a scris:

Plătiți jumătate din minimul amenzii. Prescrierea e după 6 luni.

Pentru a preintampina situatii neplacute este de preferat sa achitati amenda
Daca va asumati responsabilitatea sa nu achitati amenda,creditorul CNAIR va desfasura demersuri pentru recuperare amenda in sarcina administratiei fiscale responsabile teritorial
Asta ma gandeam sa fac. Mai bine sa plastesc , decat , ca apoi sa intampin alte neplaceri.
Dar totusi as fi vrut un raspuns concret pe noua lege aparuta (amenda fiind prescrisa in termen de 4 luni)... nu stiu daca se calculeaza de la data savarsirii contraventiei, ori de la data in care s-a facut procesul verbal. ( si cum se procedeaza in cazul prescrierii amenzii )
Va multumesc oricum pentru raspuns!

ynocentta a scris:

Pentru a preintampina situatii neplacute este de preferat sa achitati amenda
Daca va asumati responsabilitatea sa nu achitati amenda,creditorul CNAIR va desfasura demersuri pentru recuperare amenda in sarcina administratiei fiscale responsabile teritorial

4 luni sunt de la data săvârșirii până la cea a întocmirii plus 2 pentru comunicare.
Ultima modificare: Marți, 5 Martie 2019
latka, utilizator

Alte discuții în legătură

Prescriere amenda rovinieta Rzv24 Rzv24 Buna ziua. Am primit astazi cu aviz de primire (21.02.2019) un proces verbal pentru o amenda de rovinieta constatata in 05.10.2018, data intocmirii procesului ... (vezi toată discuția)
Amenda cnadnr epremail epremail Buna ziua, As avea rugamintea sa ma sfatuiasca cineva in urmatoarea problema: Uitand ca mi-a expirat rovinieta, pe care dealtfel am avut-o platita ... (vezi toată discuția)
Rovinieta primita dupa 1.4luni cosmindaniel cosmindaniel Buna ziua, daca in Dec 2017 am fost surprins de camere fara rovinieta, PVCC sa emis in data de 30.01.2018, dar acesta nu mi sa transmis oficial, ci a ajuns la ... (vezi toată discuția)