Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Prescriere amenda rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Prescriere amenda rovinieta

Buna ziua. Am primit astazi cu aviz de primire (21.02.2019) un proces verbal pentru o amenda de rovinieta constatata in 05.10.2018, data intocmirii procesului verbal fiind 29.01.2019.
Deci procesul verbal a fost intocmit cu mai mult de 2 luni intarziere de la constatarea faptei, si eu am primit procesul cu mai mult de 4 luni intarziere. Procesul verbal a fost intocmit dupa 3 luni si douazeci si ceva de zile.
Intrebarea mea este daca, conform legii 60/2018, se considera ca amenda este prescrisa datorita faptului ca a intarziat mai mult de 4 luni, si daca s-a prescris, ce trebuie sa fac pentru a o elimina din evidenta primariei sau a CNAIR sau a cui se ocupa de incasarea amenzilor.
Trebuie să contestati amenda in termen legal si sa constate instanța.
Adică să anuleze amenda.

Dacă nu contestati rămâne amenda...

Succes!
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Buna ziua,
Va trebui sa va adresati instantei invocand cele de mai sus si solicitand constatarea prescriptiei si, pe cale de consecinta, anularea.
Intre data săvârșirii și data întocmirii PV trebuie sa fie maxim 4 luni, iar PV trebuie expediat în maxim 2 luni. Deci perioada de prescriere e de 6 luni. Nu aveți ce contesta. Data constatării e aceeași cu cea a întocmirii PV, nu are treaba cu data săvârșirii faptei.
latka, utilizator