avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia unica PFA si PF cu venituri din drepturi de ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia unica PFA si PF cu venituri din drepturi de autor

Buna ziua,

Am cautat pe forum si nu am gasit un raspuns. Daca nu am cautat suficient de bine si s-a mai raspuns la o situatie similara imi cer scuze.

Am un PFA de mai mult timp, si urmeaza sa depun declaratia unica pentru 2018. Problema pe care o am, este ca in 2018 pe langa PFA (realizare soft la comanda) am avut si venituri din drepturi de autor ca si persoana fizica.

Cand completez si depun declaratia in SPATIUL VIRTUAL, este corect ca la completarea declaratiei unice, sa adaug 2 venituri, "Activitati independente" si "Drepturi de proprietate intelectuala" sau trebuie sa depun 2 declaratii, una pentru PFA si una pentru PF?

Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: elisa17 , utilizator 17:51, 12 Martie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Completati o singura declaratie unica si adaugati cate un spatiu nou venit pentru fiecare tip de venit realizat.
Multumesc de raspuns. Acum mi-am dat seama. Daca contractul pe drepturi de autor este cu retinere la sursa, mai trebuie adaugat in declaratia unica?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu declarati in declaratia unica venitul din drepturi de autor pentru calcul impozit, acesta fiind retinut si virat de platitorul de venit, dar luati in calcul acest venit net, impreuna cu alte venituri nete din declaratie pentru calculul contributiilor sociale ( CAS si CASS) pe care le datorati, numai daca nu aveti si calitate de salariat si venitul net din drepturi de autor plus venitul net activitate independenta depasesc 12 salarii minime brute pe tara.
Nu declarati in declaratia unica venitul din drepturi de autor pentru calcul impozit, acesta fiind retinut si virat de platitorul de venit, dar luati in calcul acest venit net, impreuna cu alte venituri nete din declaratie pentru calculul contributiilor sociale ( CAS si CASS) pe care le datorati, numai daca nu aveti si calitate de salariat si venitul net din drepturi de autor plus venitul net activitate independenta depasesc 12 salarii minime brute pe tara.
Am vazut ca se mentioneaza ca in cazul contractelor de autor se poate opta si pt contabilitate in sistem real. Nu este mai dezavantajos economic?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract drepturi autor Patience Patience Buna ziua, Trebuie sa inchei un contract de drepturi de autor si nu am mai facut asta pana acum, asa ca, dupa ce am cautat informatii pe net, vin si va ... (vezi toată discuția)
Declaratie unica persoana fizica xman_ghio xman_ghio Buna seara, va rog sa ma ajutati cu cateva nelamuriri legate de impozitul pe venit persoane fizice si depunerea declaratiei unice. In cursul anului 2019 am ... (vezi toată discuția)
Persoane fizice cu venituri in 2019 din drepturi de proprietate intelectuala veronicam veronicam Buna ziua, As vrea sa aflu cum se impoziteaza si ce contributii trebuie sa plateasca in 2019 o persoana care realizeaza venituri din drepturi de proprietate ... (vezi toată discuția)