Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cuantum pensie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cuantum pensie

Buna ziua,
Fostul meu sot are de platit o pensie de 150 lei pt fiecare din cei 2 copii ai nostri. Intre timp el a infiat un copil.
Va rog sa ma ajutati sa inteleg care ar fi modalitatea de calcul a pensiei in acest moment/nu cunosc venitul lui actual (nu stiu daca am dreptul sa obtin cumva aceasta informatie) insa presupun ca are pe cartea de munca / "oficial" minimul pe economie .

In plus, fostul sot adesea gaseste pretexte sa intarzie plata sumei datorata, pana la termenul de 3 luni cand legal inteleg ca as putea face eu demersuri impotriva lui -cum pot regla aceasta situatie ? Am discutat cu el si de fiecare data invoca diverse (ultima data ca a virat banca intr-un cont gresit si sa astept sa-i recupereze insa nu mi-a trimis dovada depunerii, enervandu-se cand i-am solicitat-o, spunand si sa nu-l mai stresez ref banii datorati copiilor, ca atunci cand are disponibili, ii vad in cont...
Georgia.TH, utilizator
Dacă întârzie cu lunile, apelați la un executor judecătoresc, pentru punerea în executare silită.

Faptul că a înfiat un copil, având acum trei copii în întreținere, nu se modifică cuantumul lunar pentru cei doi de la dvs.
Dapix, utilizator
Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.
In cazul in care fostul sot ar avea un salariu minim pe economie(anul acesta este de 1263 lei, pensia pentru fiecare dintre ei ar fi de 210 lei. Informatii despre veniturile sale le puteti afla in cadrul unei actiuni de majorare pensie alimentara, cu ajutorul instantei.Cum este insa putin probabil sa aiba venitul atat de mic, pe cale judecatoreasca puteti obtine mai mult decat 210 lei/copil.
In ceea ce priveste datoriile, puteti merge cu hotararea prin care a fost stabilta pensia la un executor judecatoresc.