avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Prescriere datorie la stat
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Prescriere datorie la stat

Am primit o decizie de la primarie prin care sunt instiintata ca trebuie sa returnez statului o anumita suma reprezentand prejudiciu generat de ajutorul de caldura 2013-2014 si 2014-2015. Decizia am primit-o in februarie 2019.
Datoria din nov 2013-martie 2014 nu se prescrie anul acesta?
Mai trebuie sa o platesc?
Si cea din nov 2014-martie 2015 nu se prescrie?
Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Miercuri, 6 Martie 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: joica , utilizator 10:33, 11 Martie 2019
Debitele datorate statului se prescriu in termen de 5 ani
Pentru sumele mai vechi de 5 ani puteti formula contestatie,invocand prescriptia
Ultima modificare: Miercuri, 6 Martie 2019
ynocentta, utilizator
Debitele se prescriu automat sau doar prin hotarare judecatoreasca?
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apa si canal- prescriptie datorii Manuela217 Manuela217 Buna seara, As dorii si eu o lămurire,din cate stiu datoriile se prescriu după 3 ani. Din luna martie 2013 pana in lună septembrie 2017 am primit facturi la ... (vezi toată discuția)
Prescrierea chiriei la primarie zzanetta zzanetta Dupa ce perioada se prescrie chiria datorata primariei, va rog sa imi precizati prin ce acte este reglementata prescrierea. Am primit de la primarie o ... (vezi toată discuția)
Datoriile prescrise trebuie platite??? buna ziua! va rog sa ma ajutati cu o informatie: in anul 2019, ... calin_paula calin_paula Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu o informatie: In anul 2019, in luna mai am primit de la primarie o scrisoare in care mi se cerea sa restitui ajutorul de ... (vezi toată discuția)