Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Prescriere datorie la stat
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Prescriere datorie la stat

Am primit o decizie de la primarie prin care sunt instiintata ca trebuie sa returnez statului o anumita suma reprezentand prejudiciu generat de ajutorul de caldura 2013-2014 si 2014-2015. Decizia am primit-o in februarie 2019.
Datoria din nov 2013-martie 2014 nu se prescrie anul acesta?
Mai trebuie sa o platesc?
Si cea din nov 2014-martie 2015 nu se prescrie?
Multumesc anticipat!
george-neagu, moderator
Debitele datorate statului se prescriu in termen de 5 ani
Pentru sumele mai vechi de 5 ani puteti formula contestatie,invocand prescriptia
ynocentta, utilizator
Debitele se prescriu automat sau doar prin hotarare judecatoreasca?
Multumesc!