Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Gard stramb
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Gard stramb

Buna ziua !
Am o problema referitoare la vecinul meu
S-a apucat sa construiasca prin curte si aduce piatra, asezand-o pe gard !
Mentionez ca gardul este facut de mine (din tabla)
Problema este ca aduce piatra, ciment si rezeama materiale de gardul meu
A venit cu o basculanta de 16 tone, aceasta fiind foarte grea, a strambat structura gardului, este aplecat catre mine
Ce sa fac in cazul acesta ?
Multumesc anticipat !
Primul pas, o somatie catre vecin sa ridice piatra si apoi sa indrepte gardul. Probabil ca dansul n-o sa miste un pai. Apoi, introduceti o actiune in instanta (desi, cu vecinii nu este bine sa te certi).
In spatele meu sunt niste rromi, iar in fata casei am niste vecini..... mai bine nu-i mai aveam , am facut gard cu structura de beton, si sus plase + policaronat negru mat, ei au in curte iarba iar atunci cand cosesc cu cositoarea toate pietrele sar pe geamuri , iar policarbonata a gaurit-o toata........ totodata mentionez ca si-a mai ridicat un nivel la casa, la mine in curte fiind umbra continuu, iarna nu bate deloc soarele in geamuri, iar vara cateva ore ....
Probabil ca singura modalitate ramane instanta, eu nedorind acest lucru dar ma obliga , am chemat si reprezentantii de la primarie... degeaba