Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine e responsabil de repararea/asfaltarea strazii in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine e responsabil de repararea/asfaltarea strazii in cartier nou: dezvoltatorul sau primaria?

Buna ziua!

Locuiesc intr-un ansamblu rezidential din Brasov inceput acum trei ani, cu opt blocuri terminate si trei in curs de construire. Accesul la blocurile terminate se face pe o strada pietruita plina de gropi, apa si noroi, in conditii greu de imaginat.

As dori sa aflu a cui este responsabilitatea asigurarii unor conditii civilizate de acces la blocuri: a dezvoltatorului sau a primariei? Putem noi, locatarii sa platim asfaltarea si apoi sa ne recuperam banii de la cei responsabili, care nu fac nimic de trei ani?

Ce ma sfatuiti sa facem?

Va multumesc!
Buna ziua.
Eu cred ca cel mai bine cititi contractul de vanzare/cumparare a apartamentului si vedeti cui apartine acea strada.
Daca aveti doar drept de folosinta, de acces, si nu cota parte din ea...strada este a dezvoltatorului si nu prea aveti ce face...
Banuiesc ca o va asfalta la finalui proiectului imobiliar, la terminarea tuturor apartamentelor ce are/avea de gand sa le construiasca.
Am uitat sa specific ca strada apartinea dezvoltatorului dar a cedat-o primariei.
Daca a cedat-o primariei si primaria a acceptat-o, mergeti si discutati cu primarul.
Daca aveti asociatie de proprietari poate merge presedintele ei sa discute. Daca nu aveti, faceti o partiție in numele tuturor locatarilor afectati, aceștia sa o semneze sub forma de tabel cu datele fiecaruia si semnătura, si inițiatorul, reprezentantul, sa mearga si sa discute cu primarul, în numele tuturor.