Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nemotivată la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nemotivată la locul de munca

Buna dimineata! Am avut probleme de sanatate o săptămână angajatorul mi-a zis ca nu accepta conc.medical si m-a trecut nemotivată.Acum sunt internată cu copilul si m-a trecut la fel cu toate ca am anunțat din prima zi.Lucrez 30 de zile din 30.Daca raman acasa 2 zile,nu sunt plătită si ma trece nemotivată.Liberele de drept,vacante sau preme 0.Si multe alte nereguli.Ce este de facut?
puteti incepe prin a alerta inspectia muncii. va vor trebui urmatoarele inregistrari, ca un minimum: contractul dvs de munca, formularele de concediu medical, eliberate de medicul de familie, pentru perioadele pe care le invocati
Pentru refuzul primirii concediilor medicale , sesizati Casa de Asigurari de Sanatate ,,,