Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Actionar
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Actionar

Buna ziua, sunt actionar la o firma (Simerom Sibiu) care nu mai realizeaza produse de peste 8-9 ani, nu mai are angajati si nici mijloace de productie sau cladiri ( au fost demolate). Acum vreo 8-9 ani a fost delistata de la bursa si in urma cu putin timp actionarul majoritar a cedat actiunile proprii ( peste 90% din actiunile Simerom) unor alte persoane pentru stingerea unei unei datorii mai vechi. Noii actionari majoritari au demarat constructia unui mall pe terenul Simerom. Vreau doar sa stiu daca noi ceilalti actionari avem vreun beneficiu sau vreun drept acolo, sau eventual unde putem cere detalii despre ce se intampla acolo.
Petru-O, utilizator
Firma a fost delistata de la bursa pentru ca a intrat in insolventa. Ati avut termen de depunere a cererilor de retragere din societate care s-a incheiat in data de 19.06.2015. Pretul actiunii in cazul retragerii a fost de 18,53 lei stablit de care un evaluator. Acum nu se mai poate face nimic. Detalii puteti citi si la adresa [ link extern ]
A fost intr-adevar delistata de la bursa, asta am spus si eu mai sus, dar atunci cum explicati faptul ca actionarul majoritar si-a vandut actiunile acum 3 luni ? [ link extern ]
Petru-O, utilizator