Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Schimbare administrator bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Schimbare administrator bloc

Care este procedura de schimbare a administratorului unui bloc de locuințe, in care este constituita asociație de proprietari?
Mulțumesc!
Primul pas: se cauta Legea 196/2018 si se citeste.
Presupunând ca sunteti un bun cunoscător și un fin interpret al legii, poate îmi comunicați, va rog, pasul doi.
Si următorii.....
Conform dispozitii in vigoare angajatorul =asociatia de proprietari prin echipa manageriala= comitet executiv analizeaza optiunile avantajoase si decid daca angajeaza persoana fizica sau juridica sa exercite responsabilitatea de administraror de imobil
Urmeaza sa incheie raport juridic cu persoana in cauza CIM cu persoana fizica,sau contract de administrare cu persoana juridica
Atributiile si limitele de competenta sunt concret dispuse in L nr 196/2018 si sunt asumate de catre parti si in fisa postului
Succes !
Mulțumesc, însă întrebarea mea era in ce condiții poate fi schimbat administratorul persona fizica deja angajat...