avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Schimbare administrator bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Schimbare administrator bloc

Care este procedura de schimbare a administratorului unui bloc de locuințe, in care este constituita asociație de proprietari?
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: klaudya1974 , utilizator 20:43, 11 Martie 2019
Primul pas: se cauta Legea 196/2018 si se citeste.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Presupunând ca sunteti un bun cunoscător și un fin interpret al legii, poate îmi comunicați, va rog, pasul doi.
Si următorii.....
Conform dispozitii in vigoare angajatorul =asociatia de proprietari prin echipa manageriala= comitet executiv analizeaza optiunile avantajoase si decid daca angajeaza persoana fizica sau juridica sa exercite responsabilitatea de administraror de imobil
Urmeaza sa incheie raport juridic cu persoana in cauza CIM cu persoana fizica,sau contract de administrare cu persoana juridica
Atributiile si limitele de competenta sunt concret dispuse in L nr 196/2018 si sunt asumate de catre parti si in fisa postului
Succes !
Mulțumesc, însă întrebarea mea era in ce condiții poate fi schimbat administratorul persona fizica deja angajat...
Mulțumesc, însă întrebarea mea era in ce condiții poate fi schimbat administratorul persona fizica deja angajat...

Alte discuții în legătură

Cum se poate demite un administrator de asociatie de locatari ... GeluCernica GeluCernica Cum se poate demite un administrator de asociatie de locatari ? Detalii: Avem un administrator de bloc, care s-a autointitulat administrator in urma ca ... (vezi toată discuția)
Care sunt primii pași de făcut după ce asociația de proprietari ... DB74 DB74 Care sunt primii pași de făcut după ce asociația de proprietari a fost înregistrată juridic? (vezi toată discuția)
Cum se poate indeparta o persoana care indeplineste functia de administrator. fara a avea un contract si neremunerat si care sustine ca este cadru militar (pompier din cate am auzit ?) Lu Adriana Lu Adriana La administratia scarii in care locuiesc, banii sunt incasati de catre o persoana care este cadru militar (pompier) incepand cu anul 2013. Inainte acesta a ... (vezi toată discuția)