Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Care sunt primii pași de făcut după ce asociația ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Care sunt primii pași de făcut după ce asociația de proprietari ...

Care sunt primii pași de făcut după ce asociația de proprietari a fost înregistrată juridic?
Sa va deschideti cont la banca si sa il afisati la avizier.
Mulțumesc.
Trebuie organizată o adunare generală prin care să se stabilească buget pe diferite fonduri etc.
Dacă cineva ne poate spune din experiențele altor asociații, vă mulțumim.
Să citiți bine, bine de tot Legea nr. 196/2018 și Codul Civil, măcar secțiunea cu privire la proprietatea comună. Ați putea chiar ține o ședință în care să lecturați legea. Nu este nimic neserios în îndemnul meu și veți fi surprins de eficiența unui astfel de demers și de felul cum vor merge lucrurile într-o Asociație de oameni corect informați.
Dupa infiintare,asociatia de proprietari prin echipa manageriala urmeaza sa respecte si sa aplice dispozitiile prev de L nr 196/2018 pentru administrarea partii comune de condominiu