avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la situatia de mai jos.
Sotia are varsta de 35 de ani si o vechime de 14 ani in câmpul muncii. Pe considerente medicale (sarcina pierdută, etc.) nu mai lucreaza de mai bine de 2 ani. Acum 5 luni s-a angajat la o firma, iar acum este gravidă. Tinand cont de ultima sarcină, doctorul i-a recomandat sa ramana acasa in concediu de risc (acelasi doctor care a urmărit si sarcina anterioara) .
Intrebarea mea este daca in aceste conditii poate beneficia de indemnizație crestere copil.

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:52, 11 Martie 2019
Care este data prezumata a nasterii si data cand a reinceput activitatea ?
Data angajării este 26 septembrie. Data prezumata este undeva pe sfarsitul lunii octombrie.

Cornel Vasile a scris:

Care este data prezumata a nasterii si data cand a reinceput activitatea ?

noiembrie 2017 - octombrie 2019 este perioada eligibila pentru CCC.

Perioada luata in calcul septembrie 2018 - octombrie 2019 , total 14 luni....In speta, va beneficia de indemnizatia pentru CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizația crestere copil Cris-liana Cris-liana Am lucrat in ultimi 2 ani ,14 luni la 3 firme diferite.in momentul in care am ramas însărcinată am renuntat la munca,deci de 9 luni nu lucrez.am dreptul la ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil AlinaT.O. AlinaT.O. Buna ziua, Am 1 an si 8 luni, consecutiv, de munca si mi-am dat demisia pentru a putea frecventa cursurile de postliceala sanitara (sunt la taxa). Peste vreo ... (vezi toată discuția)
Dreptul la ccc alle21 alle21 Buna ziua, Daca am lucrat 11 luni si 23 de zile in ultimii doi ani pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului? Multumesc (vezi toată discuția)