Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se compensează timpii lucrați sâmbătă și ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se compensează timpii lucrați sâmbătă și duminica?

Buna ziua!Lucrez la o societate,unde,o data la doua săptămâni asigur permanenta de acasă in zilele de sâmbătă și duminica,pentru remedierea anumitor defecțiuni ce apar la niște automate.Sunt zile in care am 2-3 intervenții și zile in care poate nu am niciuna.Permamenta o asigur in intervalul orar 08.00-22.00.Cum se procedează corect de. către angajator,privind plata,respectiv asigurarea timpului de repaus saptamanal? Va multumesc!
1. Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore consecutive, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

2. Legislatia muncii nu prevede un cuantum minim sau maxim al sporului la salariu acordat pentru munca in zilele de repaus saptamanl , ci dispune ca acesta este stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Astfel, sporul poate fi stabilit in suma fixa sau in cota procentuala.

3. Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
....

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.