avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 262 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu intrebarea si curiozitatea ce o am de ceva timp.

Tatal meu inainte sa se casatoreasca cu mama a hoinarit cam prin toata tara (era maistru foraj), din cate am inteles de la un frate de al lui, tata ar fi locuit cativa ani si prin Timisoara (sau jud Timis). Asta se intampla prin 1970-80.
Din pacate a decedat de 12 ani....
Curiozitatea mea este: cum pot afla daca tatal meu a avut proprietati prin acele zone (terenuri, case, etc)?
Aveam cam 18 ani cand a murit el iar acest subiect (despre viata lui inainte de casatoria cu mama) nu l-am dezbatut niciodata.

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:13, 10 Martie 2019
Daca a avut alti moștenitori nu va mai ajuta cu nimic sa aflati azi.
Trebuie făcute verificatlri si acestea va costa.
Nu veti recupera banii daca exista alti moștenitori care deja au rezolvat.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
Va multumesc pentru raspuns dl Lascoschi.

Din cate stiu sunt singurul lui fiu.
Cat costa aceste verificari si de unde ar trebui sa incep?

Multumesc.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca a avut alti moștenitori nu va mai ajuta cu nimic sa aflati azi.
Trebuie făcute verificatlri si acestea va costa.
Nu veti recupera banii daca exista alti moștenitori care deja au rezolvat.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București

Mergeți la un notar de la ultimul.domiciliu al defunctului sau la Camera Notarilor Publici.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune teren MihaiTN MihaiTN Buna ziua ! Am si eu un exercitiu , ca sa nu ii zic problema . In familia mea, exista un teren , pe care intentionam sa il vindem . Situatia este urmatoarea ... (vezi toată discuția)
Ce pasi trebuie sa urmez pentru succesiune? chitzul chitzul Dupa decesul fostului meu sot am inteles ca ultima lui sotie a obtinut certificatul de mostenitor. In timpul casatoriei noastre am cumparat un apartament care ... (vezi toată discuția)
Mostenire casa de la bunicul Meuta Georgeta Meuta Georgeta Raspuns pt.d-nul Avocat Gabriel Trifu Bunicul a murit in 1957 . Avem certificat de mostenitor in care sunt trecuti 2 copii. -[u]tatal meu [/u][b][b]care a ... (vezi toată discuția)