Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua,

tatal meu a decedat cand eram copil si nu am tinut legatura cu sora lui. In urma cu 12 ani o matusa de-a lor a decedat iar sora lui si cu mine eram mostenitorii. Nu aveam nici cea mai mica idee , nemailocuind in oras, dar a venit ea la mama sa o roage sa semnez ca nu vreau nimic din terenul decedatei. La momentul respectiv eram insarcinata , am nascut, n-a fost o prioritate sa ma duc in orasul respectiv sa facem aceste acte. Dupa aia a plecat ea in Italia.
De curand s-a intors si ii scoate ochii mamei de cate ori o vede ca n-am vrut s-o ajut. Care e procedura sa renunt ? Se poate face usor chiar daca au trecut 12 ani? Sunt taxe (mult) mai mari?
Mie nu-mi trebuie terenul respectiv sub nicio forma, e lipit de casa ei.
Multumesc!
Mergeți cu ea la notar si vedeti cum rezolvați.
Se poate rezolva si acum.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
Multumesc.