Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecere de la pensia de boala/invaliditate grd III la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecere de la pensia de boala/invaliditate grd III la pensia pentru limita de varsta

Sunt nascuta in martie 1958 si sunt pensionata de boala/invaliditate grd III din 2013 iar din martie 2014 am devenit nerevizuibila deoarece aveam 56 de ani si vechimea completa (35 ani, 2 luni si 11 zile-inclusiv ei 4 ani de facultate).Nu am mai lucrat in acest interval.Urmeaza sa implinesc 61 de ani si indeplinesc conditiile sa trec la pensia pentru limita de varsta. Cum trebuie sa procedez? Se face trecerea automat? Este obligatoriu sa depun cerere de transfer dintr-o categorie in alta la casa de pensii teritoriala? Ce se intampla daca nu depun? Sa ma duc la Comisia de expertiza unde mi s-a dat decizia medicala si sa solicit transferarea dosarului la casa de pensii sau acesta a fost deja trimis cand am devenit nerevizuibila? Cat dureaza procesul de trecere? As vrea sa evit discontinuitatea de 3 luni in incasarea pensiei lunare datorate re/calcularii/emiterii noii decizii/platii retroactive a drepturilor, neavand cum sa ma sustin financiar in aceasta perioada.Este posibil ca pensia pentru limita de varsta sa fie mai mica?
danielatoma52, utilizator
Legea 263/2010
art. 82
(1) La data îndeplinirii condițiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia de invaliditate devine pensie pentru limită de vârstă.

(2) În situația prevăzută la alin. (1) se acordă, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.
.....

Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limită de vârstă se realizează din oficiu.
[ link extern ] -