Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecerea de la pensie de invaliditate la pensie la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecerea de la pensie de invaliditate la pensie la limita de varsta

Buna ziua.
-Va rog sa imi spuneti daca este obligatoriu sa fac cerere privind trecerea de la pensia de invaliditate la cea de limita de varsta. Daca da, ce acte trebuie sa depun in completare?.
-In ceea ce priveste recalcularea pensiei conform noii Legi a pensiilor - Legea nr. 127/2019, ce acte in completare se pot depune si de cand ?.
Va multumesc pentru eventualul raspuns!
Legea 263/2010
art. 82
(1) La data îndeplinirii condițiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia de invaliditate devine pensie pentru limită de vârstă.
(2) În situația prevăzută la alin. (1) se acordă, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.
......

Responsabilitatea modificarilor revine caselor teritoriale de pensii, iar decizia se emite in termen de 45 de zile, de la data indeplinirii conditiilor legale, de catre beneficiar.
[ link extern ]