Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Eliberare foaie matricola
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Eliberare foaie matricola

Buna ziua,

Acum putin timp am realizat ca mi-am pierdut diploma de licenta si am trecut prin procedura standard de solicitare a unui duplicat - anunt in monitorul oficial, ceva acte la notar, depunerea dosarului la Universitate de unde am primit de curand diploma. Foaia matricola nu am pierdut-o, este acasa, in stare perfecta, insa dupa primirea duplicatului la diploma am aflat ca foaia aceea matricola se anuleaza automat din cauza pierderii diplomei pentru ca nu va mai avea acelasi numar cu duplicatul. Facultatea trebuie sa imi elibereze o noua foaie matricola insa biroul de acte de studii de la universitate spuna ca regulamentul lor intern cere un alt dosar (identic cu cel pentru pierderea diplomei) si pentru foaia matricola. Imi cer sa dau anunt din nou in MO in conditiile in care eu nu am pierdut foaia matricola. Nu ar fi normal ca daca pierderea diplomei anuleaza foaia matricola sa mi se elibereze una noua o data cu diploma?
Multumesc
NU, foaia matricola nu este valabila singura.
O foaie matricola este un inventar al materiilor si subiectelor studiate si al rezultatelor obtinute.
O foaie matricola nu inseamna ca ati sustinut examenul de diploma si inca si mai putin ca ati reusit acest examen!