Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... arest domiciliar-control judiciar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

arest domiciliar-control judiciar

Buna ziua.In momentu de fata sunt sub arest domiciliar,asteptam citatie pentru instanta de prelungire,dar trebuie sa ma duc la diicot,nu la instanta..Interbarea mea este,ma poate plasa procuroru sub control judiciar dupa terminarea acestui arest domiciliar fara sa mai ceara in instanta ?
Dacă sunteți în faza de urmărire penală: dacă expiră măsura arestului la domiciliu, iar procurorul nu solicită judecătorului de drepturi și libertăți prelungirea măsurii, atunci măsura expiră și nu mai aveți nicio interdicție. Se poate ca după expirarea măsurii procurorul să dispună luarea măsurii controlului judiciar.
Dacă sunteți în faza de cameră preliminară sau judecată, atunci doar judecătorul de cameră preliminară, respectiv instanța poate dispune cu privire la măsurile preventive din cauză.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj