Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Materie juridica
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Materie juridica

Judecatorul dispune inlocuirea arestului preventiv cu arestul la domiciliu,cand se pune in aplicare? Dupa terminarea celor 30 de zile de arest preventiv sau dupa 72 de ore? Mentionez ca de 48 de ore procurorii nu au facut contestatie. Instanta sa pronuntat pe data de 5.03.2019 la ora 9. dimineata.
La expirarea termenului de contestație, dacă nu s-a făcut contestație, se pune în executare dispoziția judecătorului de înlocuire a arestului preventiv cu arestul la domiciliu.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj
La expirarea măsurii înlocuite se aplica deoarece vechea masura nu mai exista fiind înlocuită.
Dacă parchetul se agita si se grăbește să se judece contestația nu mai ajunge in arest la domiciliu daca se admite contestația parchetului.