Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... contestatie de catre procuror la admiterea schimbarii ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

contestatie de catre procuror la admiterea schimbarii măsurii educativă a internării (art.516 si art. 517 NCPP) - unde se judeca si in cat timp?

Buna ziua,

As dori sa intreb daca cineva stie in cat timp si unde se poate judeca o contestatie depusa de catre procuror la admiterea cererii de schimbare măsura educativă a internării (art.516 si art. 517 NCPP) de catre Judecatorul din Lugoj.

Se va judeca la Instanța regională superioară, tribunalul din Timisoara sau Curtea de apel Timisoara?

Si este tratata ca urgente sau se poate programa si in 2 luni sau si mai mult, timp in care detinutul ramane inchis?

Va multumesc foarte mult!
roica1235, utilizator
Ar trebuie sa dureze putin. Contestatie se judeca de Curtea de apel..
Buna ziua!
Contestația se va judeca la Tribunalul Timiș, dar nu este vorba despre o cauza urgentă

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj
Va multumesc pentru raspunsuri! Daca se admite contestatia procurorului de a nu pune detinutul in control judiciar, ce posibilitati are detinutul? Poate sa atace aceasta hotarare? Se rejudeca dosarul? Sau poate sa fie re-propus in cateva luni din nou pt eliberare sub control judiciar?

Va multumesc tare mult!
Hotărârea dată în contestație este definitivă, nu se mai poate ataca. Dar da, poate fi repropus, cum ați zis.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj
Va multumesc pentru raspunsul prompt! Toate cele bune!