avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1095 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Atacare in contengios administrativ a unei HCL
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Atacare in contengios administrativ a unei HCL

Se mai poate ataca in contengios administrativ o HCL din 2015 care nu a produs efecte? Mentionez ca am aflat de aceasta HCL in 2018 oct cand am fost dat in judecata. Este vorba de o HCL care APROBA Inventarul bunurilor publice ale comunei. Dar la data aprobarii HCL era in vigoare un inventar al bunurilor publice publicat in M.O. care nu s-a abrogat. Am dedus ca aceasta este nula atata timp cat exista un inventar. M-am adresat prefectului pentru a vedea daca a atacat el aceasta HCL. Am primit raspuns ca nu. O pot ataca eu acum contengios administrativ.
Ultima modificare: Marți, 12 Martie 2019
Crinu1974, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:10, 12 Martie 2019
Da, se poate ataca daca este in vigoare.
Ultima modificare: Marți, 12 Martie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Si trebuiesc urmati pasii: cerere de anulare, apoi notificare apoi instanta?
mergeti la avocat cxa sa se stabileasca tehnic ceea ce este de facut.

Este ceva destul de complicat...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anulare hotarare consiliu local janina drula janina drula cine anuleaza o hotarare de consiliu local ? multumesc (vezi toată discuția)
Efectele unei hcl dorina spataru dorina spataru O hotarare de consiliu local data de prefectura ca nelegala,nerevocata si neatacata in contencios administrativ este valabila pana la adoptarea unei noi ... (vezi toată discuția)
Atacarea unei hotarari a consiliului local camely07 camely07 Sunt consilier juridic stagiar la o societate mare si am o cauza mai complicata. Noi am obtinut o centrala termica prin aport in natura adus de Consiliul Jud. ... (vezi toată discuția)