Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Atacare in contengios administrativ a unei HCL
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Atacare in contengios administrativ a unei HCL

Se mai poate ataca in contengios administrativ o HCL din 2015 care nu a produs efecte? Mentionez ca am aflat de aceasta HCL in 2018 oct cand am fost dat in judecata. Este vorba de o HCL care APROBA Inventarul bunurilor publice ale comunei. Dar la data aprobarii HCL era in vigoare un inventar al bunurilor publice publicat in M.O. care nu s-a abrogat. Am dedus ca aceasta este nula atata timp cat exista un inventar. M-am adresat prefectului pentru a vedea daca a atacat el aceasta HCL. Am primit raspuns ca nu. O pot ataca eu acum contengios administrativ.
Crinu1974, utilizator
Da, se poate ataca daca este in vigoare.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Si trebuiesc urmati pasii: cerere de anulare, apoi notificare apoi instanta?
mergeti la avocat cxa sa se stabileasca tehnic ceea ce este de facut.

Este ceva destul de complicat...