Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Achizitionare prin Prima Casa apartament ipotecat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Achizitionare prin Prima Casa apartament ipotecat

Buna seara,

Doresc sa achizitionez prin Prima Casa un apartament pe care proprietarul mai are de platit 14000 de euro din creditul ipotecar. Proprietarul mi-a sugerat sa facem un antecontract (promisiune de vanzare-cumparare) cu un avans de 14000 de euro, pe care dansul sa-i foloseasca in stingerea datoriei ipotecare, urmand ca apoi sa ii achit restul de bani din imprumutul pe care il fac eu prin Prima Casa. Mentionez ca inca nu am facut niciun demers pentru Prima Casa, dar ca avand in vedere situatia noastra financiara, nu vor fi probleme in a obtine creditul.
As vrea sa stiu ce garantii imi ofera acest antecontract, pentru ca nu ma convinge deloc abordarea, avand in vedere ca indiferent daca platesc avansul de 14000 acum sau asteptam pana in momentul in care primesc eu confirmarea pentru creditul prin Prima Casa, timpul de asteptare pentru cumparator si vanzator este acelasi. Mi se pare suspect faptul ca vanzatorul doreste neaparat acest avans de 14000, nu as vrea sa raman cu ochii in soare dupa, avand in vedere ca este totusi o "promisiune de vanzare-cumparare". Banii poate nu ii pierd, dar n-as vrea sa-i blochez apoi cine stie cat timp, pana ii obtin inapoi dupa ce ma judec cu respectivul. Ce ma sfatuiti?
Sa mergeți la banca sa vedeți care ar fi avansul Pt prima casa și dacă acesta este mai mic, atât dati- cât spune banca.
Pt ca oricum banca va va cere o promisiune bilaterala - dacă aceasta este modalitatea Dvs de creditare / opțiunea dvs