avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1885 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie fortata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie fortata

Buna ziua.Am o situatie in felul urmator.Baiatul meu a lucrat la o societate de inbuteliere ape minerale si intr-o zi i sa solicitat de catre directorul de productie sa depuna o cerere de demisie fara a mentiona data.La vre trei zile i sa comunicat tot de director ca a fost vazut pe camere de supraveghere ca a dat niste apa minerala la un sofer de tir care a incarcat di depozit(baiatul lucreaza la depezit).A recunoscut iar directorul a trecut data pe cerere si a pri it decizia deincetare a contractului de munca conform art 55 lit b.Este legal saemenea peocedura mai ales ca na a mai avut abateri Oare nu tre uia un avertsment si dupa aia decizia finala,mentionez ca nu este singurul in aceasta situatie mai multi colegi au patit asa ceva cu cereri de demisii in alb.Programul de lucru era de 12-24iar de multe ori era de 12-12 la ore suplimentare am gasit acuma fluturasi din 2017 la 48 ore suplimentare pe fluturas scrie -spor sinbata,duminica la 48 ore 42 lei plus plata normala a orelor.Este legal un aseme ea program de lucru si mai ales o asemenea demisie.Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:51, 13 Martie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1.Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie.
Dacă angajatorul dorea încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta avea la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

2. Salariatul care a demisionat va putea să sesizeze instanţa judecătorească, solicitând anularea demisiei, în cazul în care pretinde că demisia a fost provocată de angajator.
Multumesc frumos pentru raspuns.Nu ar fi mai bine de sesizat I.T.M-ul.

Cornel Vasile a scris:

1.Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie.
Dacă angajatorul dorea încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta avea la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

2. Salariatul care a demisionat va putea să sesizeze instanţa judecătorească, solicitând anularea demisiei, în cazul în care pretinde că demisia a fost provocată de angajator.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
ITM-ul este un organ de specialitate aflat in subordinea Inspectiei Muncii, care controleaza aplicarea unitara a legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca la toate persoanele juridice si fizice din sectorul public, mixt, privat si alte categorii de angajatori, cu exceptiile prevazute de lege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfacerea contractului de munca cu litera i... ce pot sa fac?ajutor boamba_klaudiu boamba_klaudiu Buna Seara ! Problema mea este urmatoarea : Astazi nu m-am prezentat la servici ci doar am fost sa depun solicitarea de incetare a activitatii incepand cu ... (vezi toată discuția)
Itm danidany danidany Buna ziua,am si eu o intrebare cum ar trebui să procedez daca am lucrat timp de 4 ani 24-48 si in contract scrie 12-24 fara a avea liber cand erau ... (vezi toată discuția)
Buna ziua , o întrebare va rog , am fost in creștere copil ... Aakrmongas Aakrmongas Buna ziua , o întrebare va rog , am fost in creștere copil cu handicap pana la jumătate luni August , apoi am fost sunată de la munca sa revin , din ... (vezi toată discuția)