Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... indreptarea unei erori materiale comisă de un notar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

indreptarea unei erori materiale comisă de un notar în prezent decedat

Pe un Certificat de Mostenitor din 2002 s-a omis scrierea unui zero. Notarul care l-a eliberat a decedat . Notarul asociat, a preluat arhiva celui decedat. Intrebare : poate corecta Notarul Asociat lipsa unui zero ? Mentionez ca, biroul functioneaza la aceeasi adresa. Va multumesc !
Manuela Rășină, administrator
Mergeti la biroul notarial.
Va trebui sa dovediti cu documente ca dintr-o eroare de scriere lipseste un zero din certificatul intocmit in urma cu multi ani.
La dosarul notarului ar trebui sa existe documentele care au stat la baza intocmirii certificatului de mostenitor.